Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

+21
zipek
Bushi
polskapaw
Wróg Kozłów
Odrodzony
Whisper
levrone55
Lotion
Iraeneus
Skiper
Gregor
anileve
Liksar
Hugo
Cyryl
Obserwator
piotrek123
przebudzonyzesnu
Kasia
efraimita
Henry Kubik
25 posters
Go down
avatar
Cyryl
Liczba postów : 1422
Join date : 21/03/2015
https://cyryl27.wordpress.com/

Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Empty Re: Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

28th Październik 2016, 21:50
Otóż zrozummy jedno. Prawo jakie dał Bóg Izraelitom przez Mojżesza było programem naprawczym dla Izraelitów którzy przez lata przebywania w niewoli wśród Egipcjan się zdemoralizowali.

Nie zapominajmy, że upadli aniołowie byli bóstwami dla Egipcjan i ich demoralizowali. Izraelici będąc w niewoli u Egipcjan także zaczęli przyjmować zwyczaje Egipcjan.  

Zobaczmy na te prawa:


Kapłańska 20 napisał:(7) Uświęcajcie się i bądźcie świętymi, gdyż Ja, Pan, jestem Bogiem waszym,
(Cool Będziecie przestrzegać moich ustaw i wypełniać je; Ja Pan, który was uświęcam.
(9) Ktokolwiek złorzeczy swemu ojcu i swojej matce, poniesie śmierć. Złorzeczył swojemu ojcu i swojej matce, przeto krew jego spadnie na niego.
(10) Mężczyzna, który cudzołoży z żoną swego bliźniego, poniesie śmierć, zarówno cudzołożnik jak i cudzołożnica.
(11) Mężczyzna, który obcuje cieleśnie z żoną swego ojca, odkrył nagość swego ojca; oboje poniosą śmierć; krew ich spadnie na nich.
(12) Mężczyzna, który obcuje cieleśnie ze swoją synową, razem z nią poniesie śmierć; popełnili ohydę, krew ich spadnie na nich.
(13) Mężczyzna, który obcuje cieleśnie z mężczyzną tak jak z kobietą, popełnia obrzydliwość; obaj poniosą śmierć; krew ich spadnie na nich.
(14) Jeżeli mężczyzna pojmie za żonę kobietę oraz jej matkę, to jest to sprośność. W ogniu spalą jego i je, aby nie było sprośności wśród was.
(15) Mężczyzna, który obcuje cieleśnie ze zwierzęciem, poniesie śmierć; zwierzę także zabijcie.
(16) Kobietę, która zbliży się do jakiegoś zwierzęcia, aby się z nim parzyć, zabijesz, zarówno kobietę jak i zwierzę to także; oboje poniosą śmierć i krew ich spadnie na nich.
(17) Mężczyzna, który pojmie za żonę swoją siostrę, córkę swego ojca lub córkę swojej matki, i ujrzy jej nagość, a ona ujrzy jego nagość, to jest to rzecz haniebna. Zostaną zabici na oczach swojego ludu. Odsłonił nagość swojej siostry. Poniosą swoją winę.
(18) Mężczyzna, który obcuje cieleśnie z kobietą w czasie jej miesięcznego krwawienia i odsłania jej nagość oraz obnaża źródło jej upływu krwi, a ona też odsłoni źródło upływu krwi swojej, to oboje zostaną wytraceni spośród swego ludu.
(19) Nie będziesz odsłaniał nagości siostry swojej matki ani siostry swojego ojca, gdyż obnażyłbyś swoją krewną. Poniosą swoją winę.
(20) Mężczyzna, który obcuje cieleśnie ze swoją ciotką, odkrywa nagość swego wuja. Poniosą swój grzech, umrą bezdzietnie.
(21) Mężczyzna, który pojmie żonę swego brata, dopuszcza się rzeczy haniebnej, odkrył on nagość swego brata, będą bezdzietni.
(22) Będziecie przestrzegać wszystkich moich ustaw i wszystkich moich praw i będziecie je wypełniać, aby nie wyrzuciła was ziemia, do której Ja was prowadzę, abyście w niej mieszkali.
(23) A nie postępujcie według ustaw ludu, który Ja wypędzam przed wami, gdyż to wszystko czynili i obrzydziłem ich sobie.
(24) I rzekłem do was: Wy odziedziczycie ich ziemię, a Ja dam ją wam, abyście ją posiedli, ziemię opływającą w mleko i miód. Ja, Pan, jestem Bogiem waszym, który was oddzieliłem od ludów.


Zobaczmy dlaczego takie prawa były zawarte w Torze??? Ponieważ wielu Izraelitów nauczyło się tych zwyczajów od Izraelitów. 

Dlaczego Izraelici zostali wypędzeni z ziemi obiecanej i rozproszeni wśród narodów. Ponieważ podobnie jak wcześniej od Egipcjan tak od Kananejczyków przejęli z chęcią ich obrzydliwe prawa dotyczące seksu a odrzucili Torę.

Zrozummy jedno, obecnie Słowianie znajdują się w gorszej niewoli niż to było za czasów niewoli Egipcjan dlaczego???

Ponieważ obecnie technologia umożliwia pranie mózgów ludzi na większą skalę. Ponadto obecnie tak jak przed potopem cała ziemia w zasadzie jest skażona.

W Egipcie nie było tv, komputerów, gazet i innych środków propagandy.

W Egipcie jednak nie było skażonych roślin z GMO, były jednak zwierzęta czyste. Obecnie to świnia w jakiegoś małego rolnika w Polsce jest bardziej czysta od kurczaków i innego ptactwa produkowanych masowo.

Jak myślicie jak będzie wyglądał sad na pustyni???

Na dodaniu zapewne jeszcze większej ilości zakazów i nakazów. Założę się, że Bóg zabroni spożywania słodyczy na taką skalę czy takich napojów jak Cola czy inne. Dla wielu to nie zakaz jedzenie wieprzowiny ale zakaz spożywania słodyczy będzie trudniejszym testem.

Tak wieprzowina nie uzależnia tak jak cukier. Indianie w Ameryce Południowej mają popsute zęby ponieważ uzależnieni są od cukierków.

Pisałem o tym tutaj:
https://cyryl27.wordpress.com/2016/06/03/ewangelia-mateusza-czyli-przygotowanie-zaginionego-izraela-do-sadu-boga-na-pustyni/


Zrozummy na pustyni spodziewajmy się wielu nowych zakazów i nakazów. Wszystkie te nowe prawa, Bóg przygotuje dla nas aby nas oczyścić z nawyków jakie przyjęliśmy żyjąc tyle lat w szatańskiej niewoli. 

Tora czyli prawo Boga to jedyna deska ratunku dla nas. Tora czyli ów plan ratunkowy ulega modyfikacji w zależności od tego jakie złe nawyki wpoi nam szatański świat. 

Zobaczmy te błogosławieństwo:


Mat 5 napisał:(5) Błogosławieni cisi, albowiem oni posiądą ziemię.


Cisi czyli ludzie którzy bez szemrania wykonają każdy przepis prawa Bożego w tym te nowe, które Bóg dla nas zapewne przygotował aby nas oczyścić. 

Tylko tacy wejdą do ziemi obiecanej ponownie!!!
avatar
Wróg Kozłów
Liczba postów : 156
Join date : 28/09/2016

Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Empty Re: Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

29th Październik 2016, 01:05
"Oczywiście, że jest lekkie, bo jest ono „okrojoną” jedynie do najważniejszych przepisów wersją całego Prawa Mojżeszowego!"

Myślę, że tok rozumowania Odrodzonego jest prawidłowy i wydaje mi się, że znamy przyczynę, dlaczego "brzemię" stało się lekkie.

Otóż to złagodzenie Prawa jest logiczną konsekwencją dopuszczenia przez Boga, by "kąkol" mógł dojrzewać, aż do "żniw".

Bóg przecież wiedział, że w tej sytuacji jego lud, nawet przy najlepszych chęciach nie będzie miał w warunkach niewoli możliwości do wypełniania całego Prawa.
Liksar
Liksar
Liczba postów : 1409
Join date : 03/12/2015
Age : 27
Skąd : Białystok
https://liksar.wordpress.com/

Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Empty Re: Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

29th Październik 2016, 22:27
Message reputation : 100% (3 votes)
[img]Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 11iixvr[/img]

Piękne zdjęcie, ale zastanówmy się co ono nam mówi.

Lew goniący antylopę... o czym to świadczy?

1 grzech ludzkości , miał wpływ tak samo na człowieka, jak i naturę oraz zwierzęta.

Jak wiemy wszystko na początku było dobre.

Zwierzęta w tym lew .. miał za pokarm roślinność.
rdz 1 napisał:
(29) I rzekł Bóg: Oto daję wam wszelkie siewne zioła wydające nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewo, które ma owoc nasienia, które się sieje: będzie to dla was pokarmem!

(30) Dla wszystkich dzikich zwierząt ziemi i dla wszystkich latających stworzeń niebios, i wszelkim gadom pełzającym po ziemi, w których jest tchnienie życia, daję na pokarm wszystkie zielone rośliny. I tak się stało.

(31) I widział Bóg wszystkie rzeczy, które uczynił, a było to bardzo dobre. I nastał wieczór, i nastał poranek - dzień szósty.

Lew goniący antylopę.. jest tylko skutkiem 1 grzechu. Grzechu polegającym na złamaniu 1 przekazania Bożego jakie istniało dla pary ludzkiej .

Jeśli Prawo Boże przestało istnieć, tak samo powinno przestać istnieć skutek ..czyli lew i antylopa powinny razem paść się jedząc trawę.

A jak jest ?

Jeśli Przekleństwo dalej obowiązuje.. to znaczy że Prawo Boże również .


Piękny kwiat prawda ?
[img]Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Kc1dh3[/img]

Dlaczego róża kuje ?
Bo jest to skutek 1 grzechu ludzkości który dalej obowiązuje...

Rdz 3 napisał:
(18) Ciernie i osty rodzić ci będzie i żywić się będziesz zielem polnym.

Jeśli róża ma kolce. Świadczy to tylko o tym , że Prawo Boże dalej obowiązuje, ponieważ kolce i ciernie są częścią przekleństwa jego złamania.


Rdz 3 napisał:
bo prochem jesteś i w proch się obrócisz.

Jeśli człowiek umiera, i w proch się obraca.

Świadczy to o tym, że Prawo dalej obowiązuje.


Podsumowując.

Póki lew goni antylopę...

Póki róża rodzi kolce..

Póki człowiek w proch się obraca..

Prawo Boże obowiązuje, bo świadczy o tym cała PRZYRODA.


A dowodów za oknem jest miliardy !

Czasami by znaleźć dowody, warto spojrzeć na obrazy które widzimy codziennie.. z innej perspektywy. elephant

Kolejny argument

Iz 11 napisał:

(6) I będzie wilk gościem jagnięcia, a lampart będzie leżał obok koźlęcia. Cielę i lwiątko, i tuczne bydło będą razem, a mały chłopiec je poprowadzi.

(7) Krowa będzie się pasła z niedźwiedzicą, ich młode będą leżeć razem, a lew będzie karmił się słomą jak wół.

(Cool Niemowlę bawić się będzie nad jamą żmii, a do nory węża wyciągnie dziecię swoją rączkę.

(9) Nie będą krzywdzić ani szkodzić na całej mojej świętej górze, bo ziemia będzie pełna poznania Pana jakby wód, które wypełniają morze.


Ma być tak dopiero wtedy kiedy Bóg wróci i zrobi porządek z tym swiatem.

Iz napisał:
11
(3) I będzie miał upodobanie w bojaźni Pana. Nie według widzenia swoich oczu będzie sądził ani według słyszenia swoich uszu rozstrzygał,

(4) Lecz według sprawiedliwości będzie sądził biednych i według słuszności rozstrzygał sprawy ubogich na ziemi. Rózgą swoich ust będzie chłostał zuchwalca, a tchnieniem swoich warg zabije bezbożnika.


A to dopiero po sprawiedliwym sądzie... z uczynków ! bounce




_________________
Nawróćcie się, synowie izraelscy, do tego, od którego tak bardzo się oddaliliście! Izajasza 31:6

https://liksar.wordpress.com/
Liksar
Liksar
Liczba postów : 1409
Join date : 03/12/2015
Age : 27
Skąd : Białystok
https://liksar.wordpress.com/

Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Empty Re: Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

29th Październik 2016, 22:56
Message reputation : 100% (1 vote)
Przysłów 28

(4) Ci, którzy porzucają przepisy, chwalą bezbożnego; lecz ci, którzy przestrzegają przepisów, zwalczają go,

Psalmów 106

(3) Błogosławieni, którzy strzegą prawa, W każdym czasie wykonują sprawiedliwość!



_________________
Nawróćcie się, synowie izraelscy, do tego, od którego tak bardzo się oddaliliście! Izajasza 31:6

https://liksar.wordpress.com/
avatar
Whisper
Liczba postów : 20
Join date : 17/09/2016

Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Empty Re: Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

13th Listopad 2016, 10:19
Odnośnie Prawa, ale w nieco innym kontekście. Chodzi o Bojaźń Bożą, która zdaje się być nieodłącznym elementem naszego życia, do tego by wykonywać Boże Prawo.

Pojęcie to często pojawia się w Piśmie Świętym.

W czasach gdy Izraelici mieli bezpośredni kontakt z Bogiem, On sam pobudzał ich serca do bojaźni przed Swoim Imieniem. Poprzez znaki i cudy, które wprawiały ich w osłupienie.

Chcę was spytać o to co rozumiecie pod pojęciem bojaźni bożej? Czym się ona objawia w życiu codziennym? I jak w dzisiejszych czasach możemy nią w sobie wykształcić/odkryć?
Henry Kubik
Henry Kubik
Admin
Liczba postów : 7427
Join date : 18/03/2015
Skąd : Perth, Australia
http://zbawienie.com

Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Empty Re: Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

13th Listopad 2016, 11:45
Message reputation : 100% (1 vote)
Obawa przed Jego Majestatem w przypadku naszego grzechu.

_________________
Mateusza 24:22 A gdyby nie były skrócone owe dni, nie ocalałaby żadna istota
lecz ze względu na wybranych będą skrócone owe dni.
----------------------------------------------------------------------------------------
henrykubik@gmx.com

http://www.zbawienie.com http://www.proroctwa.com
https://www.youtube.com/thewordwatcher
https://www.youtube.com/HenryKubik
Kasia
Kasia
Liczba postów : 1213
Join date : 18/03/2015
Skąd : Tarnów

Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Empty Re: Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

13th Listopad 2016, 13:23
Message reputation : 100% (1 vote)
Bojaźni Bożej nie można w sobie wykształcić czy siè jej nauczyć .0trzymujemy ją wraz z posłuszeństwem czy pokorą odnośnie wykonywania Praw Bożych.

Nikt nad nami nie stoi  " z batem"dlatego bojaźń ta objawia się zupełnie inaczej niż względem ludzi.

Jadąc ulica i widząc stojący patrol policyjny automatycznie hamujesz obawiając się nałożonej w  konsekwencji kary pieniężnej .
Odnośnie "bojaźni Bożej "te hamulce "tak nie funkcjonują.

Kazdy świadomy grzech popełniony np przeciwko naszemu bliźniemu objawia się wewnętrznym strachem kary który może być popełniony wobec nach samych.
Czyli kara nie następuje natychmiastowo ale w przyszłości obróci się przeciwko nam w nadchodzącej przyszłości i nie pisze tu o Dniu sądu" który czeka nas dodatkowo.

Świadomość kary lub błogosławieńst które spadają na nas w postaci drobiazgów w życiu codziennym chronią nas od popełniania świadomych grzechów co jest przejawem właśnie bojaźni Bożej.

Przykładowo ktoś opiekuje się starszą osobą.
Ludzie tacy potrafią byc niesamowicie złośliwi i uciążliwi .
Jednak idąc "w parze z Panem Bogiem "zanim zrobisz kontrę takiej osobie sumienie podpowie ci :Stop ,sama nie wiem jaka będę w tym wieku i z pomocą Pana Boga w darze otrzymujesz cierpliwość co jest następstwem strachu  przed skrzywdzeniem takiej osoby i równoczesne z Bojaźnią   Bożą  czyli przed bezpośrednią  karą zesłaną na nas przez Pana  Boga .


Oczywiscie wszystko zmierza do jednego zdania ,które napisał Henryk czyli do strachu przed Majestatem Samego Boga w razie czynienia złego.

_________________
"A więc wszystko, cobyście chcieli, aby wam ludzie czynili, to i wy im czyńcie; taki bowiem jest zakon i prorocy"
avatar
Wróg Kozłów
Liczba postów : 156
Join date : 28/09/2016

Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Empty Re: Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

13th Listopad 2016, 18:02
Dla mnie to nawet nie tyle strach w razie czynienia złego, co:

RESPEKT, prawdziwy SZACUNEK do MAJESTATU (Wielkości, Mądrości, etc.)

Zawsze i wszędzie, w każdej chwili i sytuacji.
avatar
anileve
Liczba postów : 102
Join date : 18/03/2015
Age : 55
Skąd : Gniezno

Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Empty Re: Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

13th Listopad 2016, 19:09
Moim największym strachem,jest to jak by Bóg powiedział do mnie,że mnie wyklucza i nie mam o nim myśleć, po prostu jak by się mnie wyparł.
Na samą myśl mi słabo. Tego się boje u Boga.
Boże nie opuszczaj mnie i nas wszystkich.
Kasia
Kasia
Liczba postów : 1213
Join date : 18/03/2015
Skąd : Tarnów

Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Empty Re: Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

13th Listopad 2016, 19:54
Ewuniu kochana .

Sama jestes matką.

Ile razy wybaczyłaś swoim dzieciom ich nieposłuszeństwo???

Ile razy się ich wyrzekłaś ???

Bóg nas wszystkich stworzył na swoje podobieństwo.

Czyli podobnie jak on czujemy miłość złość czy zazdrość.

ON chce by mu oddawano pokłon bo MU jest należny za wszystko co nam uczynił , czyni i będzie czynił.

Ty jako matka też życzysz sobie szacunku czy posłuszeństwa .

Bóg nas się nigdy nie wyrzeknie ,Jego obietnice na które czekamy niedługo bedą "dotykalne" na wyciągnięcie ręki .

Dopóki my się GO nie wyrzekniemy dopóty ON nie opuści nas!!!

_________________
"A więc wszystko, cobyście chcieli, aby wam ludzie czynili, to i wy im czyńcie; taki bowiem jest zakon i prorocy"
avatar
Odrodzony
Liczba postów : 332
Join date : 11/06/2016

Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Empty Re: Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

2nd Grudzień 2016, 10:34
W nawiązaniu do poprzednich postów postanowiłem zebrać i wymienić te przepisy, które moim zdaniem są obowiązkowe dzisiaj do przestrzegania i te, które – w moim osobistym przekonaniu – są dzisiaj jedynie przejściowo dobrowolne do przestrzegania. Ująłem te przepisy w dwóch wykazach. Oczywiście ten zaproponowany przeze mnie podział na takie dwie grupy przepisów jest tylko i wyłącznie wyrazem mojego zrozumienia tematu Prawa Bożego. Dlatego też to niczym absolutnie nie zastępuje samodzielnego poznawania Słowa Bożego i poszukiwań w tym arcyważnym temacie, bo te przepisy – niezależnie od tego, czy ktoś przyjmie taki, a nie inny ich teoretyczny podział – są jedynie fragmentem całego Słowa Bożego i każdy, kto chce je zrozumieć powinien sam sięgnąć po Biblię i prosić Pana, Boga o mądrość, która pozwoli mu na takie a nie inne zrozumienie Jego Słowa, a w tym - Prawa Bożego. Z tego też powodu nie mogę napisać, że przepisy niżej wymienione są na pewno wszystkimi przepisami Prawa Bożego, bo może być tak – i zapewne tak będzie – że wiele osób podczas samodzielnego badania tego tematu odkryje jeszcze inne przepisy Prawa Bożego niż te wskazane poniżej.

Numeracja przepisów zastosowana przeze mnie jest przykładowa.



Wykaz nr 1:

Przepisy, które moim zdaniem były, są dzisiaj i będą nadal obowiązkowe do przestrzegania:


*Wszędzie tam, gdzie jest mowa o wykonaniu kary za dany grzech (np. kary śmierci), o ile sam przepis nie stanowi inaczej (np. że dany człowiek pierwszy rzuci kamieniem) oznacza to, że w tej części ten przepis jest skierowany do osoby wykonującej urząd lub pełniącej funkcję sędziego w Izraelu, który był zobowiązany do przestrzegania tego przepisu i nałożenia właściwej kary na grzesznika, który dopuścił się danego grzechu (czyli w tej części przepis ma tylko obecnie charakter – jak to wcześniej nazwałem - przejściowo nieuniwersalny).



-----------------------------------------

I. Przykazanie Pana, Boga, podane przez Niego bezpośrednio (nakaz):




To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie. Jego słuchajcie!


Mt 17:5


- Przestrzeganie tego przykazania Pana, Boga polega moim zdaniem na obowiązkowym przestrzeganiu poniższych przepisów uzupełniających:

1 Sm 15:
(22) Samuel odrzekł: Czyż milsze są dla Pana całopalenia i ofiary krwawe od posłuszeństwa głosowi Pana? Właśnie, lepsze jest posłuszeństwo od ofiary, uległość - od tłuszczu baranów. (23) Bo opór jest jak grzech wróżbiarstwa, a krnąbrność jak złość bałwochwalstwa. (…)



Kwestii posłuszeństwa wobec Pana, Boga dotyczą także poniższe słowa Pana Jesusa, które wypowiedział do faryzeuszy:

Mat 9:
(13) Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary. Bo nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników.

Mat 12:
(7) Gdybyście zrozumieli, co znaczy: Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary, nie potępialibyście niewinnych.


-----------------------------------------


Ostatnio zmieniony przez Odrodzony dnia 27th Grudzień 2016, 13:02, w całości zmieniany 3 razy
avatar
Odrodzony
Liczba postów : 332
Join date : 11/06/2016

Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Empty Re: Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

2nd Grudzień 2016, 10:39
II.1. Przykazania Pana Isusa – bezpośrednie (nakazy i zakazy):




1. Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem.
To jest największe i pierwsze przykazanie.



Mt 22:37


- Przestrzeganie tego przykazania Pana Isusa polega moim zdaniem na obowiązkowym przestrzeganiu poniższych przepisów uzupełniających (w przypadku przepisów o charakterze mieszanym tj. uniwersalnym i nieuniwersalnym albo względnie uniwersalnym i nieuniwersalnym – cześć uniwersalna tego przepisu i obowiązkowa do przestrzegania albo część względnie uniwersalna tego przepisu i obowiązkowa do przestrzegania jest pogubiona i podkreślona)

Wj 22:
(27) Nie będziesz bluźnił Bogu (…)

Kpł 24:
(15) (…) Ktokolwiek przeklina Boga swego, będzie za to odpowiadał.

Pwt 7:
(9) Uznaj więc, że Pan, Bóg twój, jest Bogiem, Bogiem wiernym, zachowującym przymierze i miłość do tysiącznego pokolenia względem tych, którzy Go miłują i strzegą Jego praw, (10) lecz który odpłaca każdemu z nienawidzących Go, niszcząc go. Nie pozostawia bezkarnie tego, kto Go nienawidzi, odpłacając jemu samemu.

Tob 12:
(6) (…) Uwielbiajcie Boga i wysławiajcie Go przed wszystkimi żyjącymi za dobrodziejstwa, jakie wyświadczył wam - w celu uwielbienia i wysławiania Jego imienia. Ogłaszajcie przed wszystkimi ludźmi dzieła Boże, jak są godne uwielbienia, i nie wahajcie się wyrażać Mu wdzięczności. (7) Ukrywać tajemnice królewskie jest rzeczą piękną, ale godną pochwały jest rozgłaszać i wysławiać dzieła Boże. (…) (17) (…) Uwielbiajcie Boga po wszystkie wieki!

Przepisy uzupełniające o charakterze mieszanym:

Kpł 24
(16) Ktokolwiek bluźni imieniu Pana, będzie ukarany śmiercią*. Cała społeczność ukamienuje go*. Zarówno tubylec, jak i przybysz będzie ukarany śmiercią* za bluźnierstwo przeciwko Imieniu.


Ostatnio zmieniony przez Odrodzony dnia 17th Marzec 2017, 14:16, w całości zmieniany 2 razy
avatar
Odrodzony
Liczba postów : 332
Join date : 11/06/2016

Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Empty Re: Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

2nd Grudzień 2016, 10:42
2. Drugie podobne jest do niego:

Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego.

Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy.



Mt 22:39

- Przestrzeganie tego przykazania Pana Isusa polega na obowiązkowym przestrzeganiu poniższych przepisów uzupełniających (w przypadku przepisów o charakterze mieszanym tj. uniwersalnym i nieuniwersalnym albo względnie uniwersalnym i nieuniwersalnym – cześć uniwersalna tego przepisu i obowiązkowa do przestrzegania albo część względnie uniwersalna tego przepisu i obowiązkowa do przestrzegania jest pogubiona i podkreślona)

Wj 21
(18) Kto by w kłótni uderzył bliźniego kamieniem albo pięścią, ale go nie zabił, tylko zmusił do pozostania w łóżku, (19) to gdy ten wstanie i będzie o lasce chodził na dworze, ten, który go uderzył, będzie wolny i tylko mu wynagrodzi przerwę w pracy, i dołoży starań, żeby go wyleczyć.

Wj 22:
(21) Nie będziesz krzywdził żadnej wdowy i sieroty.
(25) Jeśli weźmiesz w zastaw płaszcz twego bliźniego, winieneś mu go oddać przed zachodem słońca, (26) bo jest to jedyna jego szata i jedyne okrycie jego ciała podczas snu. I jeśliby się on żalił przede Mną, usłyszę go, bo jestem litościwy.


Wj 23:
(9) Nie będziesz uciskał cudzoziemców, gdyż znacie życie cudzoziemców, bo sami byliście cudzoziemcami w Egipcie.

Wj 22:
(20) Nie będziesz gnębił i nie będziesz uciskał cudzoziemców, bo wy sami byliście cudzoziemcami w ziemi egipskiej.

Kpł 19
(34) Przybysza, który się osiedlił wśród was, będziecie uważać za obywatela. Będziesz go miłował jak siebie samego, bo i wy byliście przybyszami w ziemi egipskiej.

Pwt 10
(19) Wy także miłujcie cudzoziemca, boście sami byli cudzoziemcami w ziemi egipskiej.

Wj 24:
(24) Jeśli pożyczysz pieniądze ubogiemu z mojego ludu, żyjącemu obok ciebie, to nie będziesz postępował wobec niego jak lichwiarz i nie karzesz mu płacić odsetek.

Kpł 18:
(6) Nikt z was nie będzie się zbliżał do ciała swojego krewnego, aby odsłonić jego nagość. Ja jestem Pan!
(7) Nie będziesz odsłaniać nagości swojego ojca lub nagości swojej matki. Jest ona twoją matką - nie będziesz odsłaniać jej nagości.
(Cool Nie będziesz odsłaniać nagości swojej macochy, bo to jest nagość twojego ojca.
(9) Nie będziesz odsłaniać nagości swojej siostry, córki twojego ojca lub córki twojej matki, bez względu na to, czy urodziła się w domu, czy na zewnątrz.
(10) Nie będziesz odsłaniać nagości córki twojego syna lub córki twojej córki, bo są one twoją nagością.
(11) Nie będziesz odsłaniać nagości córki żony twojego ojca, bo jest ona dzieckiem twojego ojca, jest twoją siostrą.
(12) Nie będziesz odsłaniać nagości siostry swojego ojca, bo ona jest krewną twojego ojca.
(13) Nie będziesz odsłaniać nagości siostry swojej matki, bo jest ona krewną twojej matki.
(14) Nie będziesz odsłaniać nagości brata swojego ojca: nie będziesz się zbliżał do jego żony, bo jest ona twoją ciotką.
(15) Nie będziesz odsłaniać nagości swojej synowej, bo jest ona żoną twojego syna, nie będziesz odsłaniać jej nagości.
(16) Nie będziesz odsłaniać nagości swojej bratowej, jest to nagość twojego brata.
(17) Nie będziesz odsłaniać nagości kobiety i jej córki. Nie będziesz brał córki jej syna ani córki jej córki, aby odsłonić jej nagość, bo są one jej ciałem. Byłaby to rozpusta!
(18) Nie będziesz brał kobiety razem z jej siostrą, aby odsłonić jej nagość za życia tamtej, byłoby to sposobnością do niezgody.
(19) Nie będziesz się zbliżał do kobiety, aby odsłonić jej nagość, podczas jej nieczystości miesięcznej.
(20) Nie będziesz obcował cieleśnie z żoną twojego bliźniego, wylewając nasienie; przez to stałbyś się nieczystym. (…)
(24) Tymi wszystkimi rzeczami nie plugawcie się, bo tymi wszystkimi rzeczami plugawiły się narody, które wypędzam przed wami.


Kpł 19:
(13) Nie będziesz uciskał bliźniego, nie będziesz go wyzyskiwał. Zapłata najemnika nie będzie pozostawać w twoim domu przez noc aż do poranka.
(14) Nie będziesz złorzeczył głuchemu. Nie będziesz kładł przeszkody przed niewidomym, ale będziesz się bał Boga twego. Ja jestem Pan!
(15) Nie będziecie wydawać niesprawiedliwych wyroków. Nie będziesz stronniczym na korzyść ubogiego, ani nie będziesz miał względów dla bogatego. Sprawiedliwie będziesz sądził bliźniego.
(16) Nie będziesz szerzył oszczerstw między krewnymi, nie będziesz czyhał na życie bliźniego. Ja jestem Pan!
(17) Nie będziesz żywił w sercu nienawiści do brata. Będziesz upominał bliźniego, aby nie zaciągnąć winy z jego powodu.
(18) Nie będziesz szukał pomsty, nie będziesz żywił urazy do synów twego ludu, ale będziesz miłował bliźniego jak siebie samego. Ja jestem Pan!
(29) Nie wydawaj swej córki na hańbę, czyniąc ją nierządnicą, aby kraj nie uległ nierządowi i nie był pełen rozpusty.
(32) Przed siwizną wstaniesz, będziesz szanował oblicze starca, w ten sposób okażesz bojaźń Bożą. Ja jestem Pan!
(33) Jeżeli w waszym kraju osiedli się przybysz, nie będziecie go uciskać.
(35) Nie będziecie popełniać niesprawiedliwości w wyrokach, w miarach, w wagach, w objętości. (36) Będziecie mieć wagi sprawiedliwe, odważniki sprawiedliwe, sprawiedliwą efę, sprawiedliwy hin.


Kpł 25:
(17) Nie będziecie wyrządzać krzywdy jeden drugiemu. (…)

(35) Jeżeli brat twój zubożeje i ręka jego osłabnie, to podtrzymasz go, aby mógł żyć z tobą przynajmniej jak przybysz lub osadnik. (36) Nie będziesz brał od niego odsetek ani lichwy. Będziesz się bał Boga swego i pozwolisz żyć bratu z sobą. (37) Nie będziesz mu dawał pieniędzy na procent. Nie będziesz mu dawał pokarmu na lichwę.


Pwt 22:
(1) Jeśli zobaczysz zbłąkanego wołu swego brata albo sztukę mniejszego bydła, nie odwrócisz się od nich, lecz zaprowadzisz je z powrotem do swego brata. (2) Jeśli brat twój nie jest blisko ciebie i jeśli go nie znasz, zaprowadzisz je do swego domu, będą u ciebie, aż przyjdzie ich szukać twój brat i wtedy mu je oddasz. (3) Tak postąpisz z jego osłem, tak postąpisz z jego płaszczem, tak postąpisz z każdą rzeczą zgubioną przez swego brata - z tym, co mu zginęło, a tyś odnalazł: nie możesz od tego się odwrócić.
(4) Jeśli zobaczysz, że osioł twego brata albo wół jego upadł na drodze - nie odwrócisz się od nich, ale z nim razem je podniesiesz.


Wj 23
(4) Jeśli spotkasz wołu twego wroga albo jego osła błąkającego się, odprowadź je do niego. (5) Jeśli ujrzysz, że osioł twego wroga upadł pod swoim ciężarem, nie ominiesz, ale razem z nim przyjdziesz mu z pomocą.*


*mój osobisty komentarz do tego przepisu:
ten przepis prawa cywilnego, jak i inne przepisy, dotyczy relacji pomiędzy Izraelitami (czyli pomiędzy bliźnimi), a nie miedzy Izraelitami a poganami. Zatem kiedy tutaj jest mowa o "moim wrogu", to chodzi wyłącznie o moich wrogów spośród moich bliźnich, a nie o wrogów spoza moich bliźnich, czyli o pogan. Zatem dzisiaj mam obowiązek pomóc tylko takiemu mojemu wrogowi, który jest moim bliźnim, a nie wrogowi w postaci poganina (tj. niewierzącemu albo innowiercy), a w praktyce – mam obowiązek pomagać komukolwiek, kto tej pomocy potrzebuje, o ile nie wiem, czy ten ktoś jest moim bliźnim, czy poganinem. Czyli jeżeli mam świadomość, że dany mój wróg należy do moich bliźnich, to mam obowiązek mu pomóc tak samo, jak mojemu przyjacielowi spośród moich bliźnich. Zaś poganom nie tylko nie muszę w jakikolwiek fizyczny sposób pomagać, ale nawet w niektórych przypadkach (jak np. w przypadku islamistów) nawet nie wolno mi im pomagać i to w jakikolwiek sposób np. poprzez wyrażenie zgody na wpuszczenie ich do Polski, bo taka pomoc tym śmiertelnym naszym wrogom byłaby grzechem polegającym na złamaniu przykazania Pana Isusa nr 2 o miłowaniu mojego bliźniego jak siebie samego oraz przykazania wynikającego z nauki nr 15 Pana Isusa o obowiązku wprowadzania pokoju.



Pwt 23:
(1) Nikt nie poślubi żony swego ojca i nie odkryje brzegu płaszcza ojca swego.
(20) Nie będziesz żądał od brata swego odsetek z pieniędzy, z żywności ani odsetek z czegokolwiek, co się pożycza na procent. (21) Od obcego możesz się domagać, ale od brata nie będziesz żądał odsetek (…)


Pwt 24:
(10) Jeśli bliźniemu swemu udzielisz pożyczki z zabezpieczeniem, nie wejdziesz do jego domu, by zabrać cośkolwiek w zastaw. (11) Na dworze będziesz stał, a człowiek, któremu pożyczyłeś, wyniesie ci ten zastaw na zewnątrz. (12) Wszakże jeśli to jest człowiek ubogi, nie położysz się spać nakryty tym zastawem, (13) lecz zwrócisz mu zastaw przed zachodem słońca, aby mógł spać pod swym płaszczem, błogosławiąc tobie, a Pan, Bóg twój, policzy ci to za dobry czyn.

(14) Nie będziesz niesprawiedliwie gnębił najemnika ubogiego i nędznego, czy to będzie brat twój, czy obcy, o ile jest w twoim kraju, w twoich murach. (15) Tegoż dnia oddasz mu zapłatę, nie pozwolisz zajść nad nią słońcu, gdyż jest on biedny i całym sercem jej pragnie; by nie wzywał Pana przeciw tobie, a to by cię obciążyło grzechem.

(17) Nie będziesz łamał prawa obcokrajowca i sieroty ani nie weźmiesz w zastaw odzieży od wdowy. (18) Pamiętaj, żeś był niewolnikiem w Egipcie i wybawił cię stamtąd Pan, Bóg twój; dlatego to ja ci nakazuję zachować to prawo.
(19) Jeśli będziesz żął we żniwa na swoim polu i zapomnisz snopka na polu, nie wrócisz się, aby go zabrać, lecz zostanie dla obcego, sieroty i wdowy, aby ci błogosławił Pan, Bóg twój, we wszystkim, co czynić będą twe ręce.
(20) Jeśli będziesz zbierał oliwki, nie będziesz drugi raz trząsł gałęzi; niech zostanie coś dla obcego, sieroty i wdowy.
(21) Gdy będziesz zbierał winogrona, nie szukaj powtórnie pozostałych winogron; niech zostaną dla obcego, sieroty i wdowy.
(22) Pamiętaj, żeś i ty był niewolnikiem w ziemi egipskiej; dlatego ja ci nakazuję zachować to prawo.


Kpł 19:
(9) Kiedy żąć będziecie zboże ziemi waszej, nie będziesz żął aż do samego skraju pola i nie będziesz zbierał kłosów pozostałych na polu. (10) Nie będziesz ogołacał winnicy i nie będziesz zbierał tego, co spadło na ziemię w winnicy. Zostawisz to dla ubogiego i dla przybysza. Ja jestem Pan, Bóg wasz!

Pwt 25:
(13) Nie będziesz miał w torbie podwójnego ciężarka: cięższego i lżejszego; (14) nie będziesz miał w swoim domu podwójnej efy: większej i mniejszej. (15) Będziesz miał ciężarek nie umniejszony i dokładny; będziesz miał efę nie umniejszoną i dokładną, abyś długo żył na ziemi, którą ci daje Pan, Bóg twój; (16) gdyż brzydzi się Pan każdym, który tak czyni, każdym, który postępuje niesprawiedliwie.

Pwt 27:
(18) Przeklęty, kto sprawia, że niewidomy błądzi na drodze. (…)

(19) Przeklęty, kto łamie prawo obcokrajowca, sieroty i wdowy. (…)

(20) Przeklęty, kto obcuje cieleśnie z żoną swego ojca, gdyż odkrywa brzeg płaszcza swojego ojca. (…)

(22) Przeklęty, kto obcuje cieleśnie ze swoją siostrą, córką ojca swego albo córką swojej matki. (…)

(23) Przeklęty, kto obcuje tak ze swoją teściową. (…)


Przepisy uzupełniające o charakterze mieszanym:

Wj 21
(16) Kto by porwał człowieka i sprzedał go, albo znaleziono by go jeszcze w jego ręku, winien być ukarany śmiercią*.

Pwt 24
(7) Jeśli znajdą człowieka, porywającego kogoś ze swych braci, z Izraelitów - czy sam będzie go używał jako niewolnika, czy go sprzeda - taki złodziej musi umrzeć. (…)*

Kpł 20
(11) Ktokolwiek obcuje cieleśnie z żoną swojego ojca, odsłania nagość ojca: będą ukarani śmiercią oboje*, sami tę śmierć na siebie ściągnęli*.

(12) Ktokolwiek obcuje cieleśnie z synową, będzie razem z nią ukarany śmiercią*: popełnili sromotę, sami tę śmierć na siebie ściągnęli*.

(14) Jeżeli kto bierze za żonę kobietę i jej matkę, dopuszcza się rozpusty: on i ona będą spaleni w ogniu*, aby nie było rozpusty wśród was.

(17) Jeżeli kto weźmie swoją siostrę, córkę swojego ojca albo swojej matki i będzie oglądał jej nagość, a ona będzie oglądać jego nagość, jest to czyn haniebny, oboje będą zgładzeni w obecności synów ich ludu*. Ten, kto odsłonił nagość swojej siostry, zaciągnie winę.

(18) Jeżeli kto obcuje cieleśnie z kobietą mającą miesięczne krwawienie i odsłoni jej nagość, obnaża źródło jej krwi, a ona też odsłoni źródło swojej krwi, to oboje będą wyłączeni spośród swojego ludu*.

(19) Nie będziesz odsłaniał nagości siostry swojej matki albo siostry swojego ojca, to byłoby to samo, co obnażyć własne ciało. Oni poniosą za to winę. (20) Ktokolwiek obcuje ze swoją ciotką, odsłania nagość swojego wuja. Poniosą oni swój grzech - umrą bezdzietnie*.

(21) Ktokolwiek bierze żonę swojego brata, popełnia kazirodztwo. Odsłonił nagość swojego brata - będą bezdzietni*.

Pwt 19
(14) Nie przesuniesz miedzy swego bliźniego (…)

Pwt 27
(17) Przeklęty, kto przesuwa miedzę swego bliźniego. (…)


Ostatnio zmieniony przez Odrodzony dnia 25th Lipiec 2017, 15:03, w całości zmieniany 6 razy
avatar
Odrodzony
Liczba postów : 332
Join date : 11/06/2016

Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Empty Re: Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

2nd Grudzień 2016, 10:46

3. Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie.

Pwt 5:6-7





Ostatnio zmieniony przez Odrodzony dnia 27th Grudzień 2016, 13:10, w całości zmieniany 1 raz
avatar
Odrodzony
Liczba postów : 332
Join date : 11/06/2016

Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Empty Re: Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

2nd Grudzień 2016, 10:53
4. Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi.
Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu - tych, którzy Mnie nienawidzą, a który okazuje łaskę w tysiącznym pokoleniu tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań.


Pwt 5:8-10


- Mój komentarz:

Przekreślony fragment moim zdaniem już nie obowiązuje, bowiem stanowi on o odpowiedzialności zbiorowej Izraelitów, która została zastąpiona odpowiedzialnością indywidualną za grzech – wynika to z poniższych przepisów uzupełniających do przykazań Pana Isusa:

Pwt 24:
(16) Ojcowie nie poniosą śmierci za winy synów ani synowie za winy swych ojców. Każdy umrze za swój własny grzech.

Jer 31:
(29) W tych dniach nie będą już więcej mówić: Ojcowie jedli cierpkie jagody, a synom zdrętwiały zęby, (30) lecz: Każdy umrze za swoje własne grzechy; każdemu, kto będzie spożywał cierpkie jagody, zdrętwieją zęby.

Ez 18:
(2) Z jakiego powodu powtarzacie między sobą tę przypowieść o ziemi izraelskiej: Ojcowie jedli zielone winogrona, a zęby ścierpły synom? (3) Na moje życie - wyrocznia Pana Boga. Nie będziecie więcej powtarzali tej przypowieści w Izraelu. (4) Oto wszystkie osoby są moje: tak osoba ojca, jak osoba syna. Są moje. Umrze tylko ta osoba, która zgrzeszyła.


- Przestrzeganie tego przykazania Pana Isusa polega na obowiązkowym przestrzeganiu poniższych przepisów uzupełniających (w przypadku przepisów o charakterze mieszanym tj. uniwersalnym i nieuniwersalnym albo względnie uniwersalnym i nieuniwersalnym – cześć uniwersalna tego przepisu i obowiązkowa do przestrzegania albo część względnie uniwersalna tego przepisu i obowiązkowa do przestrzegania jest pogubiona i podkreślona)

Wj 20:
(23) Nie będziecie sporządzać obok Mnie bożków ze srebra ani bożków ze złota nie będziecie sobie czynić.

Wj 23:
(13) Przestrzegajcie wszystkiego, co wam powiedziałem, a imienia bogów obcych nie wymieniajcie, by nikt nie słyszał ich z ust waszych. (…) (24) Nie będziesz oddawał pokłonu ich bogom i nie będziesz ich czcił. Nie będziesz postępował według ich postępków (…) (25) Będziecie oddawać cześć Panu, Bogu waszemu (…).

Wj 34:
(14) Nie będziesz oddawał pokłonu bogu obcemu, bo Pan ma na imię Zazdrosny: jest Bogiem zazdrosnym.(15) Nie będziesz zawierał przymierzy z mieszkańcami tego kraju, aby, gdy będą uprawiać nierząd z bogami obcymi i składać ofiary bogom swoim, nie zaprosili cię do spożywania z ich ofiary. (16) A także nie możesz brać ich córek za żony dla swych synów, aby one, uprawiając nierząd z obcymi bogami, nie przywiodły twoich synów do nierządu z bogami obcymi. (17) Nie uczynisz sobie bogów ulanych z metalu.

Kpł 17:
(7) Odtąd nie będą składać ofiar demonom, z którymi uprawiali nierząd. (…)

Kpł 18:
(21) Nie będziesz dawał dziecka swojego, aby było przeprowadzone przez ogień dla Molocha, nie będziesz w ten sposób bezcześcił imienia Boga swojego. Ja jestem Pan!

Kpł 19:
(4) Nie zwracajcie się do bożków. Nie czyńcie sobie bogów z lanego metalu. Ja jestem Pan, Bóg wasz!

Kpł 19:
(26) (…) Nie będziecie uprawiać wróżbiarstwa. Nie będziecie uprawiać czarów. (…) (31) Nie będziecie się zwracać do wywołujących duchy ani do wróżbitów. Nie będziecie zasięgać ich rady, aby nie splugawić się przez nich. Ja jestem Pan, Bóg wasz!

Kpł 25:
(17) (…) Będziesz się bał Boga twego, bo Ja jestem Pan, Bóg wasz!

Kpł 26:
(1) Nie będziecie sobie czynili bożków, nie będziecie sobie stawiali posągów ani stel. Nie będziecie umieszczać w waszym kraju kamieni rzeźbionych, aby im oddawać pokłon, bo Ja jestem Pan, Bóg wasz.

Pwt 4:
(15) Pilnie się wystrzegajcie - skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie - (16) abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej podobiznę mężczyzny lub kobiety, (17) podobiznę jakiegokolwiek zwierzęcia, które jest na ziemi, podobiznę jakiegokolwiek ptaka, latającego pod niebem, (18) podobiznę czegokolwiek, co pełza po ziemi, podobiznę ryby, która jest w wodach - pod ziemią. (19) Gdy podniesiesz oczy ku niebu i ujrzysz słońce, księżyc i gwiazdy, i wszystkie zastępy niebios, obyś nie pozwolił się zwieść, nie oddawał im pokłonu i nie służył, bo Pan, Bóg twój, przydzielił je wszystkim narodom pod niebem. (…)
(23) Strzeżcie się, byście nie zapomnieli przymierza Pana, Boga waszego, które zawarł z wami, i nie uczynili sobie wyobrażenia w rzeźbie tego wszystkiego, co wam zabronił Pan, Bóg wasz. (24) Bo Pan, Bóg wasz, jest ogniem trawiącym. On jest Bogiem zazdrosnym
.
(25) Gdy wydacie na świat synów i wnuków i dożyjecie starości w tym kraju, a sprzeniewierzycie się i uczynicie sobie posągi, podobiznę czegokolwiek, czyniąc to, co jest złe w oczach Pana, waszego Boga, drażniąc Go: (26) biorę dziś niebo i ziemię przeciwko wam na świadków, że prędko zostaniecie wytraceni z powierzchni ziemi, do której idziecie przez Jordan, aby ją posiąść. Niedługo bawić będziecie na niej, gdyż na pewno zostanie wytępieni.

Pwt 6:
(13) Będziesz się bał Pana, Boga swego, będziesz Mu służył (…) (14) Nie będziecie oddawali czci bogom obcym, spomiędzy bogów okolicznych narodów, (15) bo Pan, Bóg twój, który jest u ciebie, jest Bogiem zazdrosnym, by się nie rozpalił na ciebie gniew Pana, Boga twego, i nie zmiótł cię z powierzchni ziemi.

Pwt 12:
(29) Gdy Pan, Bóg twój, wytępi przed tobą narody, które ty idziesz wydziedziczyć, gdy je wydziedziczysz i zamieszkasz w ich ziemi, (30) strzeż się, byś nie dał się skusić do pójścia w ich ślady. A po ich wytępieniu - byś nie szukał ich bogów, mówiąc: Jak to narody służyły swym bogom, tak też i ja będą postępował. (31) Nie uczynisz tak wobec Pana, Boga swego, bo to wszystko, czym brzydzi się Pan i czego nienawidzi, oni swym bogom czynili, nawet swych synów i córki na ogniu palili dla swych bogów.

Pwt 13:
(7) Jeśli cię będzie pobudzał skrycie twój brat, syn twojej matki, twój syn lub córka albo żona, co na łonie twym spoczywa albo przyjaciel tak ci miły, jak ty sam, mówiąc: Chodźmy, służmy bogom obcym, bogom, których nie znałeś ani ty, ani przodkowie twoi - (Cool jakiemuś spośród bóstw okolicznych narodów, czy też dalekich od jednego krańca ziemi do drugiego - (9) nie usłuchasz go, nie ulegniesz mu (…)

Pwt 18:
(9) Gdy ty wejdziesz do kraju, który ci daje Pan, Bóg twój, nie ucz się popełniania tych samych obrzydliwości jak tamte narody. (10) Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; (11) nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych. (12) Obrzydliwy jest bowiem dla Pana każdy, kto to czyni. Z powodu tych obrzydliwości wypędza ich Pan, Bóg twój, sprzed twego oblicza. (13) Dochowasz pełnej wierności Panu, Bogu swemu. (14) Te narody bowiem, które ty wydziedziczysz, słuchały wróżbitów i wywołujących umarłych. Lecz tobie nie pozwala na to Pan, Bóg twój.

Pwt 27:
(15) Przeklęty każdy, kto wykona posąg rzeźbiony lub z lanego metalu - rzecz obrzydliwą dla Pana, robotę rąk rzemieślnika - i postawi w miejscu ukrytym. (…)

Przepisy uzupełniające o charakterze mieszanym:

Wj 22
(17) Nie pozwolisz żyć* czarownicy.

Wj 22
(19) Ktokolwiek by składał ofiary innym bogom poza samym Panem, podlega klątwie*.

Kpł 20
(2) (…) Ktokolwiek spośród synów Izraela albo spośród przybyszów, którzy osiedlili się w Izraelu, da jedno ze swoich dzieci Molochowi, będzie ukarany śmiercią*. Miejscowa ludność ukamienuje go*. (3) Ja sam zwrócę oblicze moje przeciwko takiemu człowiekowi i wyłączę go spośród jego ludu, ponieważ dał jedno ze swoich dzieci Molochowi, splugawił mój święty przybytek, zbezcześcił moje święte imię. (4) Jeżeli miejscowa ludność zasłoni oczy przed takim człowiekiem, który dał jedno ze swoich dzieci Molochowi, i nie zabije go, (5) to Ja sam zwrócę oblicze moje przeciwko takiemu człowiekowi i przeciwko jego rodzinie i wyłączę go spośród jego ludu, jak również i tych wszystkich, którzy go naśladują, którzy uprawiają nierząd z Molochem. (6) Także przeciwko każdemu, kto się zwróci do wywołujących duchy albo do wróżbitów, aby uprawiać z nimi nierząd, zwrócę oblicze i wyłączę go spośród jego ludu.

(…) (27) Jeżeli jaki mężczyzna albo jaka kobieta będą wywoływać duchy albo wróżyć, będą ukarani śmiercią*. Kamieniami zabijecie ich. Sami ściągnęli śmierć na siebie.

Pwt 13:
(7) Jeśli cię będzie pobudzał skrycie twój brat, syn twojej matki, twój syn lub córka albo żona, co na łonie twym spoczywa albo przyjaciel tak ci miły, jak ty sam, mówiąc: Chodźmy, służmy bogom obcym, bogom, których nie znałeś ani ty, ani przodkowie twoi - (Cool jakiemuś spośród bóstw okolicznych narodów, czy też dalekich od jednego krańca ziemi do drugiego - (9) nie usłuchasz go, nie ulegniesz mu, nie spojrzysz na niego z litością, nie będziesz miał miłosierdzia, nie będziesz taił jego przestępstwa. (10) Winieneś go zabić, pierwszy podniesiesz rękę, aby go zgładzić, a potem cały lud*. (11) Ukamienujesz go na śmierć*, ponieważ usiłował cię odwieść od Pana Boga twojego, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. (12) Cały Izrael, słysząc to, ulęknie się i przestanie czynić to zło pośród siebie.


Ostatnio zmieniony przez Odrodzony dnia 28th Grudzień 2017, 08:00, w całości zmieniany 3 razy
avatar
Odrodzony
Liczba postów : 332
Join date : 11/06/2016

Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Empty Re: Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

2nd Grudzień 2016, 11:13
5. Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, bo nie dozwoli Pan, by pozostał bezkarny ten, kto bierze Jego imię do czczych rzeczy.

Pwt 5:11





Ostatnio zmieniony przez Odrodzony dnia 27th Grudzień 2016, 13:13, w całości zmieniany 2 razy
avatar
Odrodzony
Liczba postów : 332
Join date : 11/06/2016

Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Empty Re: Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

2nd Grudzień 2016, 11:33
6. Będziesz zważał na szabat, aby go święcić, jak ci nakazał Pan, Bóg twój.

Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką twą pracę, lecz w siódmym dniu jest szabat Pana, Boga twego. Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój wół, ani twój osioł, ani żadne twoje zwierzę, ani obcy, który przebywa w twoich bramach; aby wypoczął twój niewolnik i twoja niewolnica, jak i ty.

Pamiętaj, że byłeś niewolnikiem w ziemi egipskiej i wyprowadził cię stamtąd Pan, Bóg twój, ręką mocną i wyciągniętym ramieniem: przeto ci nakazał Pan, Bóg twój, strzec dnia szabatu.


Pwt 5:11-15



Ostatnio zmieniony przez Odrodzony dnia 27th Grudzień 2016, 13:15, w całości zmieniany 2 razy
avatar
Odrodzony
Liczba postów : 332
Join date : 11/06/2016

Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Empty Re: Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

2nd Grudzień 2016, 11:43
7. Wolno jest w szabat dobrze czynić

Mt 12:12

Oto cały fragment nauki Pana Isusa poprzedzający to przykazanie:

Mt 12:
(1) Pewnego razu Jezus przechodził w szabat wśród zbóż. Uczniowie Jego, będąc głodni, zaczęli zrywać kłosy i jeść. (2) Gdy to ujrzeli faryzeusze, rzekli Mu: Oto Twoi uczniowie czynią to, czego nie wolno czynić w szabat. (3) A On im odpowiedział: Nie czytaliście, co uczynił Dawid, gdy był głodny, on i jego towarzysze? (4) Jak wszedł do domu Bożego i jadł chleby pokładne, których nie było wolno jeść jemu ani jego towarzyszom, tylko samym kapłanom? (5) Albo nie czytaliście w Prawie, że w dzień szabatu kapłani naruszają w świątyni spoczynek szabatu, a są bez winy? (6) Oto powiadam wam: Tu jest coś większego niż świątynia. (7) Gdybyście zrozumieli, co znaczy: Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary, nie potępialibyście niewinnych. (Cool Albowiem Syn Człowieczy jest Panem szabatu. (9) Idąc stamtąd, wszedł do ich synagogi. (10) A [był tam] człowiek, który miał uschłą rękę. Zapytali Go, by móc Go oskarżyć: Czy wolno uzdrawiać w szabat? (11) Lecz On im odpowiedział: Kto z was jeśli ma jedną owcę, i jeżeli mu ta w dół wpadnie w szabat, nie chwyci i nie wyciągnie jej? (12) O ileż ważniejszy jest człowiek niż owca. Tak więc wolno jest w szabat dobrze czynić. (13) Wtedy rzekł do owego człowieka: Wyciągnij rękę. Wyciągnął, i stała się znów tak zdrowa jak druga.



Ostatnio zmieniony przez Odrodzony dnia 27th Grudzień 2016, 13:17, w całości zmieniany 4 razy
avatar
Odrodzony
Liczba postów : 332
Join date : 11/06/2016

Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Empty Re: Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

2nd Grudzień 2016, 12:00
8. Czcij swego ojca i swoją matkę, jak ci nakazał Pan, Bóg twój, abyś długo żył i aby ci się dobrze powodziło na ziemi, którą ci daje Pan, Bóg twój

Pwt 5:16

- Przestrzeganie tego przykazania Pana Isusa polega moim zdaniem na obowiązkowym przestrzeganiu poniższych przepisów uzupełniających (w przypadku przepisów o charakterze mieszanym tj. uniwersalnym i nieuniwersalnym albo względnie uniwersalnym i nieuniwersalnym – cześć uniwersalna tego przepisu i obowiązkowa do przestrzegania albo część względnie uniwersalna tego przepisu i obowiązkowa do przestrzegania jest pogubiona i podkreślona)

Kpł 19:
(3) Każdy z was będzie szanował matkę i ojca (…)

Pwt 27:
(16) Przeklęty, kto gardzi swoim ojcem lub matką. (…)

Przepisy uzupełniające o charakterze mieszanym:

Wj 21:
(15) Kto by uderzył swego ojca albo matkę, winien być ukarany śmiercią*.

Wj 21:
(17) Kto by złorzeczył ojcu albo matce, winien być ukarany śmiercią*.

Kpł 20:
(9) Ktokolwiek złorzeczy ojcu albo matce, będzie ukarany śmiercią*: złorzeczył ojcu lub matce, ściągnął śmierć na siebie*.




9. Nie będziesz zabijał

Pwt 5:17

- Przestrzeganie tego przykazania Pana Isusa polega moim zdaniem na obowiązkowym przestrzeganiu poniższych przepisów uzupełniających (w przypadku przepisów o charakterze mieszanym tj. uniwersalnym i nieuniwersalnym albo względnie uniwersalnym i nieuniwersalnym – cześć uniwersalna tego przepisu i obowiązkowa do przestrzegania albo część względnie uniwersalna tego przepisu i obowiązkowa do przestrzegania jest pogubiona i podkreślona)

Rdz 9:
(5) Upomnę się o waszą krew przez wzgląd na wasze życie - upomnę się o nią u każdego zwierzęcia. Upomnę się też u człowieka o życie człowieka i u każdego - o życie brata. (6) [Jeśli] kto przeleje krew ludzką, przez ludzi ma być przelana krew jego, bo człowiek został stworzony na obraz Boga.

Pwt 27:
(24) Przeklęty, kto w ukryciu wymierzy cios śmiertelny bliźniemu.


Przepisy uzupełniające o charakterze mieszanym:

Wj 21
(12) Jeśli kto tak uderzy kogoś, że uderzony umrze, winien sam być śmiercią ukarany*. (13) W tym jednak wypadku, gdy nie czyhał na niego, a tylko Bóg dopuścił, że sam wpadł w ręce, wyznaczę ci miejsce, do którego będzie mógł uciekać zabójca. (14) Jeśli zaś ktoś posunąłby się do tego, że bliźniego zabiłby podstępnie, oderwiesz go nawet od mego ołtarza, aby ukarać śmiercią*.

(22) Gdyby mężczyźni bijąc się uderzyli kobietę brzemienną powodując poronienie, ale bez jakiejkolwiek szkody, to winny zostanie ukarany grzywną*, jaką na nich nałoży mąż tej kobiety, i wypłaci ją za pośrednictwem sędziów polubownych. (23) Jeżeli zaś ona poniesie jakąś szkodę, wówczas on odda życie za życie*


Kpł 24
(17) Ktokolwiek zabije człowieka, będzie ukarany śmiercią*.
(21) (…) Kto zabije człowieka, będzie ukarany śmiercią*.





10. Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi.

A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: Bezbożniku, podlega karze piekła ognistego*.

Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj!

Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz.


Mt 5:21-26

*powiedzenie zatem swemu bratu (czyli mojemu bliźniemu) „bezbożniku” jest - w moim przekonaniu - jednym z czterech grzechów śmiertelnych, czyli nieodpuszczalnych, bo za jego popełnienie otrzymuje się od Boga wyrok śmierci drugiej w jeziorze siarki i ognia



11. Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb!

A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi!

Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz!

Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące!


Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie.



Mt 5:38-42


- Przestrzeganie tego przykazania Pana Isusa polega moim zdaniem na obowiązkowym przestrzeganiu poniższych przepisów uzupełniających (w przypadku przepisów o charakterze mieszanym tj. uniwersalnym i nieuniwersalnym albo względnie uniwersalnym i nieuniwersalnym – cześć uniwersalna tego przepisu i obowiązkowa do przestrzegania albo część względnie uniwersalna tego przepisu i obowiązkowa do przestrzegania jest pogubiona i podkreślona)

Przepisy uzupełniające o charakterze mieszanym:

Pwt 15:
(7) Jeśli będzie u ciebie ubogi któryś z twych braci, w jednym z twoich miast, w kraju, który ci daje Pan, Bóg twój, nie okażesz twardego serca wobec niego ani nie zamkniesz swej ręki przed ubogim swym bratem, (Cool lecz otworzysz mu swą rękę i szczodrze mu udzielisz pożyczki, ile mu będzie potrzeba.  (…)
(10) Chętnie mu udziel, niech serce twe nie boleje, że dajesz. Za to będzie ci Pan, Bóg twój, błogosławił w każdej czynności i w każdej pracy twej ręki.
(11) Ubogiego bowiem nie zabraknie w tym kraju, dlatego ja nakazuję: Otwórz szczodrze rękę swemu bratu uciśnionemu lub ubogiemu w twej ziemi.





12. Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził.

A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.

Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią?

I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią?

Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski.


Mt 5:43-48


Przykazanie w postaci nakazu dążenia do doskonałości w wypełnianiu Prawa Bożego płynie także poniżej nauki Pana Jezusa:

Mt 19:
(16) A oto podszedł do Niego pewien człowiek i zapytał: Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne? (17) Odpowiedział mu: Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania. (18) Zapytał Go: Które? Jezus odpowiedział: Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, (19) czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego! (20) Odrzekł Mu młodzieniec: Przestrzegałem tego wszystkiego, czego mi jeszcze brakuje? (21) Jezus mu odpowiedział: Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!

A także wynika z poniższej nauki Pana, Boga:

Ez 20:
(11) Dałem im moje prawa i obwieściłem moje nakazy, które gdy człowiek zachowa, żyć będzie. (12) Dałem im także szabaty, aby były znakiem między Mną a nimi, aby poznano, że Ja jestem Pan, który ich uświęca.


- Przestrzeganie tego przykazania Pana Isusa polega na obowiązkowym przestrzeganiu poniższych przepisów uzupełniających:

Kpł 20:
(7) Uświęćcie się więc i bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty. Ja, Pan, Bóg wasz! (Cool Będziecie strzec ustaw moich i wykonywać je. Ja jestem Pan, który was uświęca!

Kpł 11:
(44) Ponieważ Ja jestem Pan, Bóg wasz - uświęćcie się! Bądźcie świętymi, ponieważ Ja jestem święty! (…) (45) Bo Ja jestem Pan, który wyprowadził was z ziemi egipskiej, abym był waszym Bogiem. Bądźcie więc świętymi, bo Ja jestem święty!

Kpł 19:
(2) (…) Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz!

Kpł 20:
(7) Uświęćcie się więc i bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty. Ja, Pan, Bóg wasz! (Cool Będziecie strzec ustaw moich i wykonywać je. Ja jestem Pan, który was uświęca!




13. Nie będziesz cudzołożył

Pwt 5:18


- Przestrzeganie tego przykazania Pana Isusa polega na obowiązkowym przestrzeganiu poniższych przepisów uzupełniających (w przypadku przepisów o charakterze mieszanym tj. uniwersalnym i nieuniwersalnym albo względnie uniwersalnym i nieuniwersalnym – cześć uniwersalna tego przepisu i obowiązkowa do przestrzegania albo część względnie uniwersalna tego przepisu i obowiązkowa do przestrzegania jest pogubiona i podkreślona)


Przepisy uzupełniające o charakterze mieszanym:

Kpł 20
(10) Ktokolwiek cudzołoży z żoną bliźniego, będzie ukarany śmiercią i cudzołożnik, i cudzołożnica*.

Pwt 22
(22) Jeśli się znajdzie człowieka śpiącego z kobietą zamężną, oboje umrą*: mężczyzna śpiący z kobietą i ta kobieta. Usuniesz zło z Izraela.


Ostatnio zmieniony przez Odrodzony dnia 28th Grudzień 2017, 08:19, w całości zmieniany 5 razy
avatar
Odrodzony
Liczba postów : 332
Join date : 11/06/2016

Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Empty Re: Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

2nd Grudzień 2016, 12:08
14. Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż!

A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa.

Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła.

I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła.

Powiedziano też: Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy.

A ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę - poza wypadkiem nierządu - naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa.


Mt 5:27-32


A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę – chyba że w wypadku nierządu - a bierze inną, popełnia cudzołóstwo. I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo.

Mt 19:9


Z tymi przykazaniami jest zatem ściśle związane przykazanie Pana Isusa, wynikające z Jego nauki z pkt 12 wykazu:

Mt 19:5-6
(5) (…) Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. (6) A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela.





15. Nie będziesz kradł

Pwt 5:19


- Przestrzeganie tego przykazania Pana Isusa polega na obowiązkowym przestrzeganiu poniższych przepisów uzupełniających:

Kpł 19:
(11) Nie będziecie kraść (…)





16. Jako świadek nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa

Pwt 5:20


- Przestrzeganie tego przykazania Pana Isusa polega na obowiązkowym przestrzeganiu poniższych przepisów uzupełniających:

Wj 23
(1) Nie będziesz rozgłaszał fałszywych wieści i nie dołożysz ręki, ażeby z niesprawiedliwymi ludźmi świadczyć na korzyść bezprawia. (2) Nie łącz się z wielkim tłumem, aby wyrządzić zło. A zeznając w sądzie, nie stawaj po stronie tłumu, aby przechylić wyrok. (3) A także w procesie nie miej względów dla bogatych. (…) (6) Nie pozwolisz wydać przewrotnego wyroku na ubogiego, który się zwraca do ciebie w swym procesie. (7) Oddalisz sprawę kłamliwą i nie wydasz wyroku śmierci na niewinnego i sprawiedliwego, bo Ja nie uniewinnię nieprawego. (Cool Nie będziesz przyjmował podarków, ponieważ podarki zaślepiają dobrze widzących i są zgubą spraw słusznych.

Kpł 19:
(11) (…) nie będziecie kłamać, nie będziecie oszukiwać jeden drugiego. (…)

Pwt 16:
(19) Nie będziesz naginał prawa, nie będziesz stronniczy i podarku nie przyjmiesz, gdyż podarek zaślepia oczy mędrców i w złą stronę kieruje słowa sprawiedliwych. (20) Dąż wyłącznie do sprawiedliwości, byś żył i posiadł ziemię, którą ci daje Pan, Bóg twój.

Pwt 27:
(25) Przeklęty, kto bierze podarunek, by rozlać krew niewinnego. (…)




17. Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą.

Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz?

Albo jak możesz mówić swemu bratu: Pozwól, że usunę drzazgę z twego oka, gdy belka /tkwi/ w twoim oku?

Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata
.


Mt 7:1-5


Z tym przykazaniem ściśle związana jest poniższa wypowiedź apostoła Jakuba:

List Jakuba 4:
(11) Bracia, nie oczerniajcie jeden drugiego. Kto oczernia brata swego lub sądzi go, uwłacza Prawu i osądza Prawo. Skoro zaś sądzisz Prawo, jesteś nie wykonawcą Prawa, lecz sędzią. (12) Jeden jest Prawodawca i Sędzia, w którego mocy jest zbawić lub potępić. A ty kimże jesteś, byś sądził bliźniego?





18. Nie będziesz pożądał żony swojego bliźniego. Nie będziesz pragnął domu swojego bliźniego ani jego pola, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego

Pwt 5:21





19. Słyszeliście również, że powiedziano przodkom: Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi.

A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie - ani na niebo, bo jest tronem Bożym; ani na ziemię, bo jest podnóżkiem stóp Jego; ani na Jerozolimę, bo jest miastem wielkiego Króla.

Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nie możesz nawet jednego włosa uczynić białym albo czarnym.


Mt 5:33-36




20. Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi.

Mt 5:37




21. Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.

Mt 6:1




22. Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę.

Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.


Mt 6:2-4



- Przestrzeganie tego przykazania Pana Isusa polega na obowiązkowym przestrzeganiu poniższych przepisów uzupełniających:

Tob 12: (to jest Słowo Boże przekazane przez jednego z aniołów Pańskich – Rafała)
(7) (…) Czyńcie dobrze, a zło was nie spotka. (Cool Lepsza jest modlitwa ze szczerością i miłosierdzie ze sprawiedliwością aniżeli bogactwo z nieprawością. Lepiej jest dawać jałmużnę, aniżeli gromadzić złoto. (9) Jałmużna uwalnia od śmierci i oczyszcza z każdego grzechu. Ci, którzy dają jałmużnę, nasyceni będą życiem. (10) Ci, którzy popełniają grzech i nieprawość, są wrogami własnej duszy.


Ostatnio zmieniony przez Odrodzony dnia 17th Marzec 2017, 13:20, w całości zmieniany 2 razy
avatar
Odrodzony
Liczba postów : 332
Join date : 11/06/2016

Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Empty Re: Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

2nd Grudzień 2016, 12:16
23. Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę.

Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!
Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie. Wy zatem tak się módlcie:

Ojcze nasz, który jesteś w niebie,
niech się święci imię Twoje!
Niech przyjdzie królestwo Twoje;
niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie.
Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj;
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili;
i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie,
ale nas zachowaj od złego!

Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień
.


Mt 6:5-15


Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe.

Mt 26:41



Z powyższym przykazaniem Pana Isusa ściśle związane są poniższe Jego słowa:

Mt 21:
(22) I otrzymacie wszystko, o co na modlitwie z wiarą prosić będziecie.

J 14:
(13) A o cokolwiek prosić będziecie w imię moje, to uczynię, aby Ojciec był otoczony chwałą w Synu. (14) O cokolwiek prosić będziecie w imię moje, Ja to spełnię.

Mt 6:
(31) Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? czym będziemy się przyodziewać? (32) Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. (33) Starajcie się naprzód o królestwo /Boga/ i o Jego Sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane. (34) Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy.

Mt 18:
(19) Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. (20) Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich.


A także następujące wypowiedzi jednego z Jego prawdziwych apostołów:

Jak 4:
(1) Skąd się biorą wojny i skąd kłótnie między wami? Nie skądinąd, tylko z waszych żądz, które walczą w członkach waszych. (2) Pożądacie, a nie macie, żywicie morderczą zazdrość, a nie możecie osiągnąć. Prowadzicie walki i kłótnie, a nic nie posiadacie, gdyż się nie modlicie. (3) Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie, starając się jedynie o zaspokojenie swych żądz.

Jak 1:
(5) Jeśli zaś komuś z was brakuje mądrości, niech prosi o nią Boga, który daje wszystkim chętnie i nie wymawiając; a na pewno ją otrzyma. (6) Niech zaś prosi z wiarą, a nie wątpi o niczym. Kto bowiem żywi wątpliwości, podobny jest do fali morskiej wzbudzonej wiatrem i miotanej to tu, to tam. (7) Człowiek ten niech nie myśli, że otrzyma cokolwiek od Pana, (Cool bo jest mężem chwiejnym, niestałym we wszystkich swych drogach.

Jak 5:
(13) Spotkało kogoś z was nieszczęście? Niech się modli. Jest ktoś radośnie usposobiony? Niech śpiewa hymny. (14) Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. (15) A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone. (16) Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy, módlcie się jeden za drugiego, byście odzyskali zdrowie. Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego. (17) Eliasz był człowiekiem podobnym do nas i modlił się usilnie, by deszcz nie padał, i nie padał deszcz na ziemię przez trzy lata i sześć miesięcy. (18) I znów błagał, i niebiosa spuściły deszcz, a ziemia wydała swój plon. (19) Bracia moi, jeśliby ktokolwiek z was zszedł z drogi prawdy, a drugi go nawrócił, (20) niech wie, że kto nawrócił grzesznika z jego błędnej drogi, wybawi duszę jego od śmierci i zakryje liczne grzechy.




24. Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę.

Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.


Mt 6:16-18




25. Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną. Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje.

Światłem ciała jest oko. Jeśli więc twoje oko jest zdrowe, całe twoje ciało będzie w świetle. Lecz jeśli twoje oko jest chore, całe twoje ciało będzie w ciemności. Jeśli więc światło, które jest w tobie, jest ciemnością, jakże wielka to ciemność!

Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie.


Mt 6:19-24




26. Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać.

Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie?

Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichlerzy, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one?

Kto z was przy całej swej trosce może choćby jedną chwilę dołożyć do wieku swego życia?

A o odzienie czemu się zbytnio troszczycie? Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam: nawet Salomon w całym swoim przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. Jeśli więc ziele na polu, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to czyż nie tym bardziej was, małej wiary?

Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? czym będziemy się przyodziewać?
Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie.

Starajcie się naprzód o królestwo /Boga/ i o Jego Sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane.

Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy.


Mt 6:25-34




27. Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały.

Mt 7:6




28. Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą.

Gdy którego z was syn prosi o chleb, czy jest taki, który poda mu kamień? Albo gdy prosi o rybę, czy poda mu węża? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec wasz, który jest w niebie, da to, co dobre, tym, którzy Go proszą
.


Mt 7:7-11





29. Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie!

Albowiem na tym polega Prawo i Prorocy.


Mt 7:12


Ostatnio zmieniony przez Odrodzony dnia 26th Styczeń 2018, 13:36, w całości zmieniany 2 razy
avatar
Odrodzony
Liczba postów : 332
Join date : 11/06/2016

Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Empty Re: Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

2nd Grudzień 2016, 12:28
30. Wchodźcie przez ciasną bramę. Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują.

Mt 7:13-14




31. Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach.
Czy zbiera się winogrona z ciernia albo z ostu figi? Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców. Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone.
A więc: poznacie ich po ich owocach.

Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie.
Wielu powie Mi w owym dniu: Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia? Wtedy oświadczę im: Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!

Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony.

Każdego zaś, kto tych słów moich słucha, a nie wypełnia ich, można porównać z człowiekiem nierozsądnym, który dom swój zbudował na piasku. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i rzuciły się na ten dom. I runął, a upadek jego był wielki.


Gdy Jezus dokończył tych mów, tłumy zdumiewały się Jego nauką. Uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak ich uczeni w Piśmie.

Mt 7:15-29


- Przestrzeganie tego przykazania Pana Isusa polega na obowiązkowym przestrzeganiu poniższych przepisów uzupełniających (w przypadku przepisów o charakterze mieszanym tj. uniwersalnym i nieuniwersalnym albo względnie uniwersalnym i nieuniwersalnym – cześć uniwersalna tego przepisu i obowiązkowa do przestrzegania albo część względnie uniwersalna tego przepisu i obowiązkowa do przestrzegania jest pogubiona i podkreślona)


Przepisy uzupełniające o charakterze mieszanym:


Pwt 13:
(2) Jeśli powstanie u ciebie prorok, lub wyjaśniacz snów, i zapowie znak lub cud, (3) i spełni się znak albo cud, jak ci zapowiedział, a potem ci powie: Chodźmy do bogów obcych - których nie znałeś - i służmy im, (4) nie usłuchasz słów tego proroka, albo wyjaśniacza snów. Gdyż Pan, Bóg twój, doświadcza cię, chcąc poznać, czy miłujesz Pana, Boga swego, z całego swego serca i z całej duszy. (5) Za Panem, Bogiem swoim, pójdziesz. Jego się będziesz bał, przestrzegając Jego poleceń. Jego głosu będziesz słuchał, Jemu będziesz służył i przylgniesz do Niego.
(6) Ów zaś prorok lub wyjaśniacz snów musi umrzeć*, bo chcąc cię odwieść od drogi, jaką iść ci nakazał Pan, Bóg twój, głosił odstępstwo od Pana, Boga twego, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, wybawił cię z domu niewoli. W ten sposób usuniesz zło spośród siebie.
(7) Jeśli cię będzie pobudzał skrycie twój brat, syn twojej matki, twój syn lub córka albo żona, co na łonie twym spoczywa albo przyjaciel tak ci miły, jak ty sam, mówiąc: Chodźmy, służmy bogom obcym, bogom, których nie znałeś ani ty, ani przodkowie twoi - (Cool jakiemuś spośród bóstw okolicznych narodów, czy też dalekich od jednego krańca ziemi do drugiego - (9) nie usłuchasz go, nie ulegniesz mu, nie spojrzysz na niego z litością, nie będziesz miał miłosierdzia, nie będziesz taił jego przestępstwa*.

Pwt 18:
(15) Pan, Bóg twój, wzbudzi ci proroka spośród braci twoich, podobnego do mnie. Jego będziesz słuchał. (16) Właśnie o to prosiłeś Pana, Boga swego, na Horebie, w dniu zgromadzenia: Niech więcej nie słucham głosu Pana, Boga mojego, i niech już nie widzę tego wielkiego ognia, abym nie umarł. (17) I odrzekł mi Pan: Dobrze powiedzieli. (18) Wzbudzę im proroka spośród ich braci, takiego jak ty, i włożę w jego usta moje słowa, będzie im mówił wszystko, co rozkażę. (19) Jeśli ktoś nie będzie słuchać moich słów, które on wypowie w moim imieniu, Ja od niego zażądam zdania sprawy. (20) Lecz jeśli który prorok odważy się mówić w moim imieniu to, czego mu nie rozkazałem, albo wystąpi w imieniu bogów obcych - taki prorok musi ponieść śmierć* (21) Jeśli pomyślisz w swym sercu: A w jaki sposób poznam słowo, którego Pan nie mówił? - (22) gdy prorok przepowie coś w imieniu Pana, a słowo jego będzie bez skutku i nie spełni się, znaczy to, że tego Pan do niego nie mówił, lecz w swej pysze powiedział to sam prorok. Nie będziesz się go obawiał.




32. Uważajcie i strzeżcie się kwasu faryzeuszów i saduceuszów!

Mt 16:6


Cały fragment brzmi następująco:

Mt 16:
(5) Przeprawiając się na drugi brzeg, uczniowie zapomnieli wziąć z sobą chleba.
(6) Jezus rzekł do nich: Uważajcie i strzeżcie się kwasu faryzeuszów i saduceuszów!
(7) Oni zaś rozprawiali między sobą i mówili: Nie wzięliśmy chleba.
(Cool Jezus, poznawszy to, rzekł: Ludzie małej wiary czemu zastanawiacie się nad tym, że nie wzięliście chleba? (9) Czy jeszcze nie rozumiecie i nie pamiętacie owych pięciu chlebów na pięć tysięcy, i ile zebraliście koszów? (10) Ani owych siedmiu chlebów na cztery tysiące, i ileście koszów zebrali?
(11) Jak to, nie rozumiecie, że nie o chlebie mówiłem wam, lecz: strzeżcie się kwasu faryzeuszów i saduceuszów?
(12) Wówczas zrozumieli, że mówił o wystrzeganiu się nie kwasu chlebowego, lecz nauki faryzeuszów i saduceuszów.



Ostatnio zmieniony przez Odrodzony dnia 27th Grudzień 2016, 13:38, w całości zmieniany 1 raz
avatar
Odrodzony
Liczba postów : 332
Join date : 11/06/2016

Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Empty Re: Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

2nd Grudzień 2016, 12:38
33. Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie.

Mt 18:10


Cały fragment brzmi następująco:

Mt 18:
(1) W tym czasie uczniowie przystąpili do Jezusa z zapytaniem: Kto właściwie jest największy w królestwie niebieskim? (2) On przywołał dziecko, postawił je przed nimi i rzekł: (3) Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. (4) Kto się więc uniży jak to dziecko, ten jest największy w królestwie niebieskim. (5) I kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje. (6) Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza. (7) Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie. (Cool Otóż jeśli twoja ręka lub noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie wejść do życia ułomnym lub chromym, niż z dwiema rękami lub dwiema nogami być wrzuconym w ogień wieczny. (9) I jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do życia, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła ognistego. (10) Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie. (11) <Albowiem Syn Człowieczy przyszedł ocalić to, co zginęło>. (12) Jak wam się zdaje? Jeśli kto posiada sto owiec i zabłąka się jedna z nich: czy nie zostawi dziewięćdziesięciu dziewięciu na górach i nie pójdzie szukać tej, która się zabłąkała? (13) A jeśli mu się uda ją odnaleźć, zaprawdę, powiadam wam: cieszy się nią bardziej niż dziewięćdziesięciu dziewięciu tymi, które się nie zabłąkały. (14) Tak też nie jest wolą Ojca waszego, który jest w niebie, żeby zginęło jedno z tych małych.




34. Gdy brat twój zgrzeszy <przeciw tobie>, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata.
Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa.
Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi!
A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik!


Mt 18:15-17




35. Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście.
Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus.

Największy z was niech będzie waszym sługą.
Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.


Mt 23:8 i 10-12




36. Strzeżcie się, żeby was kto nie zwiódł.
Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: Ja jestem Mesjaszem. I wielu w błąd wprowadzą.

Będziecie słyszeć o wojnach i o pogłoskach wojennych; uważajcie, nie trwóżcie się tym. To musi się stać, ale to jeszcze nie koniec! Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będzie głód i zaraza, a miejscami trzęsienia ziemi. Lecz to wszystko jest dopiero początkiem boleści. Wtedy wydadzą was na udrękę i będą was zabijać, i będziecie w nienawiści u wszystkich narodów, z powodu mego imienia . Wówczas wielu zachwieje się w wierze; będą się wzajemnie wydawać i jedni drugich nienawidzić. Powstanie wielu fałszywych proroków i wielu w błąd wprowadzą; a ponieważ wzmoże się nieprawość, oziębnie miłość wielu. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony20. A ta Ewangelia o królestwie będzie głoszona po całej ziemi, na świadectwo wszystkim narodom. I wtedy nadejdzie koniec.

Gdy więc ujrzycie "ohydę spustoszenia", o której mówi prorok Daniel, zalegającą miejsce święte - kto czyta, niech rozumie –

wtedy ci, którzy będą w Judei, niech uciekają w góry!
Kto będzie na dachu, niech nie schodzi, by zabrać rzeczy z domu.
A kto będzie na polu, niech nie wraca, żeby wziąć swój płaszcz.
Biada zaś brzemiennym i karmiącym w owe dni!
A módlcie się, żeby ucieczka wasza nie wypadła w zimie albo w szabat.
Będzie bowiem wówczas wielki ucisk, jakiego nie było od początku świata aż dotąd i nigdy nie będzie.
Gdyby ów czas nie został skrócony, nikt by nie ocalał. Lecz z powodu wybranych ów czas zostanie skrócony.

Wtedy jeśliby wam kto powiedział: Oto tu jest Mesjasz albo: Tam, nie wierzcie!
Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i działać będą wielkie znaki i cuda, by w błąd wprowadzić, jeśli to możliwe, także wybranych.

Oto wam przepowiedziałem.
Jeśli więc wam powiedzą: Oto jest na pustyni, nie chodźcie tam! Oto wewnątrz domu, nie wierzcie!
Albowiem jak błyskawica zabłyśnie na wschodzie, a świeci aż na zachodzie, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego.
Gdzie jest padlina, tam się i sępy zgromadzą.
Zaraz też po ucisku owych dni słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku; gwiazdy zaczną padać z nieba i moce niebios zostaną wstrząśnięte.
Wówczas ukaże się na niebie znak Syna Człowieczego, i wtedy będą narzekać wszystkie narody ziemi; i ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego na obłokach niebieskich z wielką mocą i chwałą.

Pośle On swoich aniołów z trąbą o głosie potężnym, i zgromadzą Jego wybranych z czterech stron świata, od jednego krańca nieba aż do drugiego.

A od figowego drzewa uczcie się przez podobieństwo! Gdy jego gałązka staje się soczysta i liście wypuszcza, poznajecie, że zbliża się lato.
Tak samo i wy, kiedy ujrzycie to wszystko, wiedzcie, że blisko jest, we drzwiach.


Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie.
A to rozumiejcie: Gdyby gospodarz wiedział, o której porze nocy złodziej ma przyjść, na pewno by czuwał i nie pozwoliłby włamać się do swego domu.
Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie.



Mt 24:4-33, 42-44


Z powyższym ściśle związane są poniższe słowa Pana Isusa:

Mt 24:13 i 10:22
Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony.






37. Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego

Mt 4:7



- Przestrzeganie tego przykazania Pana Isusa polega na obowiązkowym przestrzeganiu poniższych przepisów uzupełniających:

Pwt 6:
(16) Nie będziecie wystawiali na próbę Pan, Boga waszego (…)


Z powyższym związane są następujące słowa Pana, Boga:

Lb 11
Narzekaliście przed Panem i wołaliście: Kto nam da mięso, abyśmy jedli? O, jak nam dobrze było w Egipcie! Teraz da wam Pan mięso do jedzenia. (19) Będziecie je spożywać nie tylko przez jeden dzień albo dwa, albo pięć czy dziesięć lub dwadzieścia, (20) lecz przez cały miesiąc, aż wam przez nozdrza wyjdzie i przejmie was wstrętem; odrzuciliście bowiem Pana, który jest pośrodku was, i narzekaliście przed Nim mówiąc: Dlaczego wyszliśmy z Egiptu?





38. Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz

Mt 4:10




39. Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie.
Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali.


J 13:34-35


To samo przykazanie jest powtórzone przez Pana Isusa jeszcze kilkukrotnie:

J 15:
(9) Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Wytrwajcie w miłości mojej! (10) Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości. (11) To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna. (12) To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. (13) Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. (14) Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. (15) Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego. (16) Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał - aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje. (17) To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali.




40. Wówczas przemówił Jezus do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze.
Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą.


Mt 23:1-4




41. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie.

Mt 23:9




42. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.


Mt 28:19-20



43.  Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie! Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów.


Mt 10:8-9



44.  Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga.


Mt 22:21



45. Dopuście dzieci i nie przeszkadzajcie im przyjść do Mnie; do takich bowiem należy królestwo niebieskie.

Mt 19:14


Ostatnio zmieniony przez Odrodzony dnia 28th Grudzień 2017, 08:10, w całości zmieniany 7 razy
avatar
Odrodzony
Liczba postów : 332
Join date : 11/06/2016

Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Empty Re: Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

2nd Grudzień 2016, 12:54
II.2. Nauki Pana Isusa, z których można wyprowadzić kolejne Jego przykazania (nakazy i zakazy) - czyli przykazania pośrednie Pana Isusa:


1. Nauka Pana Isusa o nie wywyższaniu się:


Mt 10:
(24) Uczeń nie przewyższa nauczyciela ani sługa swego pana. (25) Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego.

J 13:
(1) Było to przed Świętem Paschy. Jezus wiedząc, że nadeszła Jego godzina przejścia z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował. (2) W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty syna Szymona, aby Go wydać, (3) wiedząc, że Ojciec dał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, (4) wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło nim się przepasał. (5) Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany. (6) Podszedł więc do Szymona Piotra, a on rzekł do Niego: Panie, Ty chcesz mi umyć nogi? (7) Jezus mu odpowiedział: Tego, co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale później będziesz to wiedział. (Cool Rzekł do Niego Piotr: Nie, nigdy mi nie będziesz nóg umywał. Odpowiedział mu Jezus: Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną. (9) Rzekł do Niego Szymon Piotr: Panie, nie tylko nogi moje, ale i ręce, i głowę. (10) Powiedział do niego Jezus: Wykąpany potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty. I wy jesteście czyści, ale nie wszyscy. (11) Wiedział bowiem, kto Go wyda, dlatego powiedział: Nie wszyscy jesteście czyści. (12) A kiedy im umył nogi, przywdział szaty i znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? (13) Wy Mnie nazywacie Nauczycielem i Panem i dobrze mówicie, bo nim jestem. (14) Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. (15) Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem. (16) Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Sługa nie jest większy od swego pana ani wysłannik od tego, który go posłał. (17) Wiedząc to będziecie błogosławieni, gdy według tego będziecie postępować.

J 15:
(20) Pamiętajcie na słowo, które do was powiedziałem: Sługa nie jest większy od swego pana. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować. Jeżeli moje słowo zachowali, to i wasze będą zachowywać.

Mt 20:
(20) Wtedy podeszła do Niego matka synów Zebedeusza ze swoimi synami i oddając Mu pokłon, o coś Go prosiła. (21) On ją zapytał: Czego pragniesz? Rzekła Mu: Powiedz, żeby ci dwaj moi synowie zasiedli w Twoim królestwie jeden po prawej, a drugi po lewej Twej stronie. (22) Odpowiadając Jezus rzekł: Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić? Odpowiedzieli Mu: Możemy. (23) On rzekł do nich: Kielich mój pić będziecie. Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej i lewej, ale [dostanie się ono] tym, dla których mój Ojciec je przygotował. (24) Gdy dziesięciu [pozostałych] to usłyszało, oburzyli się na tych dwóch braci. (25) A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł: Wiecie, że władcy narodów uciskają je, a wielcy dają im odczuć swą władzę. (26) Nie tak będzie u was. Lecz kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie waszym sługą. (27) A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem waszym, (28) na wzór Syna Człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu.



2. Nauka Pana Isusa o wytrwaniu do końca w wierze tj. w przestrzeganiu Jego przykazań:


Mt 10:
(19) Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić, (20) gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was. (21) Brat wyda brata na śmierć i ojciec syna; dzieci powstaną przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią. (22) Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony.

Mt 24:
(10) Wówczas wielu zachwieje się w wierze; będą się wzajemnie wydawać i jedni drugich nienawidzić. (11) Powstanie wielu fałszywych proroków i wielu w błąd wprowadzą; (12) a ponieważ wzmoże się nieprawość, oziębnie miłość wielu. (13) Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony. (14) A ta Ewangelia o królestwie będzie głoszona po całej ziemi, na świadectwo wszystkim narodom. I wtedy nadejdzie koniec.




3. Nauka Pana Isusa o miłowaniu Go poprzez przestrzeganie Prawa Bożego w postaci przykazań Pana Isusa oraz o konieczności nawrócenia się do Pana, Boga – obecnie – poprzez Pana Isusa i o konieczności wytrwania w tym nawróceniu do końca życia
(świadome nie nawrócenie się, czyli świadome nie zaprzestanie popełniania grzechów do końca swojego doczesnego życia przez człowieka, który miał w swoim życiu możliwość nawrócenia się do Pana, Boga – obecnie - przez Pana Isusa, ale mimo to świadomie odrzucił taką możliwość i nie nawrócił się aż do śmierci, jest jednym z czterech grzechów śmiertelnych):



J 8:
(31) Wtedy powiedział Jezus do Żydów, którzy Mu uwierzyli: Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami (32) i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli.


J 14:
(1) Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie. (2) W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. (3) A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. (4) Znacie drogę, dokąd Ja idę. (5) Odezwał się do Niego Tomasz: Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę? (6) Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. (7) Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście. (Cool Rzekł do Niego Filip: Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy. (9) Odpowiedział mu Jezus: Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: Pokaż nam Ojca? (10) Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. (11) Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie - wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła. (12) Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem, i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca. (13) A o cokolwiek prosić będziecie w imię moje, to uczynię, aby Ojciec był otoczony chwałą w Synu. (14) O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię. (15) Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. (16) Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze - (17) Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie. (18) Nie zostawię was sierotami: Przyjdę do was. (19) Jeszcze chwila, a świat nie będzie już Mnie oglądał. Ale wy Mnie widzicie, ponieważ Ja żyję i wy żyć będziecie. (20) W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was. (21) Kto ma przykazania moje i zachowuje je, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie. (22) Rzekł do Niego Juda, ale nie Iskariota: Panie, cóż się stało, że nam się masz objawić, a nie światu? (23) W odpowiedzi rzekł do niego Jezus: Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać. (24) Kto Mnie nie miłuje, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca. (25) To wam powiedziałem przebywając wśród was. (26) A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem. (27) Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka. (28) Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie. (29) A teraz powiedziałem wam o tym, zanim to nastąpi, abyście uwierzyli, gdy się to stanie. (30) Już nie będę z wami wiele mówił, nadchodzi bowiem władca tego świata. Nie ma on jednak nic swego we Mnie. (31) Ale niech świat się dowie, że Ja miłuję Ojca, i że tak czynię, jak Mi Ojciec nakazał. Wstańcie, idźmy stąd!

J 15:
(1) Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia. (2) Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. (3) Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. (4) Wytrwajcie we Mnie, a Ja /będę trwał/ w was. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie - o ile nie trwa w winnym krzewie - tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. (5) Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. (6) Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie. (7) Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. (Cool Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami. (9) Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Wytrwajcie w miłości mojej! (10) Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości. (11) To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna.

Mt 25:
(31) Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. (32) I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. (33) Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. (34) Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata! (35) Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; (36) byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie. (37) Wówczas zapytają sprawiedliwi: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? (38) Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? (39) Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie? (40) A Król im odpowie: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili. (41) Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! (42) Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; (43) byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie. (44) Wówczas zapytają i ci: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie? (45) Wtedy odpowie im: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili. (46) I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego.


- Wypełnianie powyższej nauki Pana Isusa (a więc tym samym przestrzeganie tego, co wynika z powyższej nauki) polega na obowiązkowym przestrzeganiu poniższych przepisów uzupełniających:

Pwt 6:
(17) Będziecie pilnie strzec polecenia Pana, Boga waszego, Jego świadectwa i praw, które wam zlecił. (18) Czyń, co jest prawe i dobre w oczach Pana, aby ci się dobrze powodziło i abyś wreszcie wziął w posiadanie piękną ziemię, którą poprzysiągł Pan przodkom twoim, (19) wypędzając przed tobą wszystkich wrogów twoich. Tak zapowiedział Pan. (20) Gdy syn twój zapyta cię kiedyś: Jakie jest znaczenie tych świadectw, praw i nakazów, które wam zlecił Pan, Bóg nasz?, (21) odpowiesz swojemu synowi: Byliśmy niewolnikami faraona w Egipcie i wyprowadził nas Pan z Egiptu mocną ręką. (22) Uczynił na oczach naszych znaki i cuda wielkie przeciwko Egiptowi, faraonowi i całemu jego domowi. (23) Wyprowadził nas stamtąd, by iść z nami i przyprowadzić nas do ziemi, którą poprzysiągł dać przodkom naszym. (24) Wtedy rozkazał nam Pan wykonywać wszystkie te prawa, bać się Pana, Boga naszego, aby zawsze dobrze nam się wiodło i aby nas zachował przy życiu, jak to dziś czyni. (25) Na tym polega nasza sprawiedliwość, aby pilnie przestrzegać wszystkich tych poleceń wobec Pana, Boga naszego, jak nam rozkazał.

Pwt 10:
(16) Dokonajcie więc obrzezania waszego serca, nie bądźcie nadal ludem o twardym karku, (17) albowiem Pan, Bóg wasz, jest Bogiem nad bogami i Panem nad panami, Bogiem wielkim, potężnym i straszliwym, który nie ma względu na osoby i nie przyjmuje podarków.

Pwt 11:
(1) Miłujcie przeto Pana, Boga swojego, i wiernie przestrzegajcie Jego praw, poleceń i nakazów po wszystkie dni.

Pwt 27:
(26) Przeklęty, kto nie trzyma się nakazów tego Prawa i nie wypełnia ich.

Iz 56:
(1) Tak mówi Pan: Zachowujcie prawo i przestrzegajcie sprawiedliwości, bo moje zbawienie już wnet nadejdzie i moja sprawiedliwość ma się objawić. (2) Błogosławiony człowiek, który tak czyni, i syn człowieczy, który się stosuje do tego: czuwając, by nie pogwałcić szabatu, i pilnując swej ręki, by się nie dopuściła żadnego zła. (3) Niechże cudzoziemiec, który się przyłączył do Pana, nie mówi tak: Z pewnością Pan wykluczy mnie ze swego ludu. Rzezaniec także niechaj nie mówi: Oto ja jestem uschłym drzewem. (4) Tak bowiem mówi Pan: Rzezańcom, którzy przestrzegają moich szabatów i opowiadają się za tym, co Mi się podoba, oraz trzymają się mocno mego przymierza, (5) dam miejsce w moim domu i w moich murach oraz imię lepsze od synów i córek, dam im imię wieczyste i niezniszczalne. (6) Cudzoziemców zaś, którzy się przyłączyli do Pana, ażeby Mu służyć i ażeby miłować imię Pana i zostać Jego sługami - wszystkich zachowujących szabat bez pogwałcenia go i trzymających się mocno mojego przymierza, (7) przyprowadzę na moją Świętą Górę i rozweselę w moim domu modlitwy. Całopalenia ich oraz ofiary będą przyjęte na moim ołtarzu, bo dom mój będzie nazwany domem modlitwy dla wszystkich narodów. (Cool Wyrocznia Pana Boga, który gromadzi wygnańców Izraela: Jeszcze mu innych zgromadzę oprócz tych, którzy już zostali zgromadzeni.

Neh 1
(Cool Wspomnijże na zapowiedź, którąś ogłosił słudze twemu Mojżeszowi: Jeśli wy się sprzeniewierzycie, to Ja rozproszę was między narody. (9) Lecz jeśli się do Mnie nawrócicie i zważać będziecie na moje przykazania, i będziecie je wykonywali, to choćby rozproszeni wasi znajdowali się na krańcu niebios, stamtąd zgromadzę ich i zaprowadzę na miejsce, które wybrałem, aby tam uczynić przybytek dla mego Imienia. (10) Albowiem oni są sługami Twoimi i ludem Twoim, który odkupiłeś Twoją wielką mocą i potężną ręką.

Iz 30
(15) (…) W nawróceniu i spokoju jest wasze ocalenie, w ciszy i ufności leży wasza siła.

Iz 45
(22) Nawróćcie się do Mnie, by się zbawić, wszystkie krańce świata, bo Ja jestem Bogiem, i nikt inny!

Iz 46
(Cool Pamiętajcie o tym i okryjcie się wstydem! Grzesznicy, nawróćcie się sercem! (9) Wspomnijcie rzeczy minione od wieków! Tak, Ja jestem Bogiem i nie ma innego, Bogiem, i nikogo nie ma jak Ja.

Jer 18
(11) (…) Nawróćcie się więc każdy ze swej złej drogi, a uczyńcie lepszymi wasze drogi i wasze czyny!

Jer 35
(15) (…) Nawróćcie się każdy ze swego przewrotnego postępowania, poprawcie wasze uczynki, a nie chodźcie za innymi bóstwami, by im służyć (…)

Bar 4
(1) Tą mądrością jest księga przykazań Boga i Prawo trwające na wieki. Wszyscy, którzy się go trzymają, żyć będą. Którzy je zaniedbują, pomrą. (2) Nawróć się, Jakubie, trzymaj się go, chodź w blasku jego światła!
(27) Ufajcie, dzieci, wołajcie do Boga, a Ten, który dopuścił to na was, będzie pamiętał o was. (28) Jak bowiem błądząc myśleliście o odstąpieniu od Boga, tak teraz, nawróciwszy się, szukajcie Go dziesięciokrotnie. (29) Albowiem Ten, co zesłał na was to zło, przywiedzie radość wieczną wraz z wybawieniem waszym.


Ez 14
(6) (…) Nawróćcie się i odwróćcie od swoich bożków, od wszystkich swoich obrzydliwości się odwróćcie!

Ez 18
(30) Dlatego, domu Izraela, będę was sądził, każdego według jego postępowania - wyrocznia Pana Boga. Nawróćcie się! Odstąpcie od wszystkich waszych grzechów, aby wam już więcej nie były sposobnością do przewiny. (31) Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy, któreście popełniali przeciwko Mnie, i utwórzcie sobie nowe serce i nowego ducha. Dlaczego mielibyście umrzeć, domu Izraela? (32) Ja nie mam żadnego upodobania w śmierci - wyrocznia Pana Boga. Zatem nawróćcie się, a żyć będziecie.

Ez 33
(11) Powiedz im: Na moje życie! - wyrocznia Pana Boga. Ja nie pragnę śmierci występnego, ale jedynie tego, aby występny zawrócił ze swej drogi i żył. Zawróćcie, zawróćcie z waszych złych dróg! Czemuż to chcecie zginąć, domu Izraela? (12) (…) Sprawiedliwość nie uratuje sprawiedliwego, wtedy gdy on zgrzeszy, a występek występnego nie zgubi, gdy się on nawróci ze swego występku, natomiast sprawiedliwy nie zdoła pozostać przy życiu wtedy, gdy zgrzeszy.

Joela 2
(12) Przeto i teraz jeszcze - wyrocznia Pana: Nawróćcie się do Mnie całym swym sercem, przez post i płacz, lament. (13) Rozdzierajcie jednak serca wasze, a nie szaty! Nawróćcie się do Pana Boga waszego! On bowiem jest łaskawy, miłosierny, nieskory do gniewu i wielki w łaskawości, a lituje się na widok niedoli.

Zach 1
(3) Powiedz im więc: Tak mówi Pan Zastępów: Nawróćcie się do Mnie - wyrocznia Pana Zastępów - a Ja nawrócę się do was - mówi Pan Zastępów. (4) Nie bądźcie jak wasi przodkowie, których napominali dawniejsi prorocy: Porzućcie drogi złe i swoje złe czyny - wyrocznia Pana Zastępów.

Mal 3
(7) (…) Nawróćcie się do Mnie, a Ja zwrócę się znowu ku wam, mówi Pan Zastępów.

2 Krn (Słowo Boże wypowiedziane za pośrednictwem Proroka Chananiego do króla judzkiego Asy):
(9) Albowiem oczy Pana obiegają całą ziemię, by wspierać tych, którzy mają wobec Niego serce szczere.


Ostatnio zmieniony przez Odrodzony dnia 28th Grudzień 2017, 08:41, w całości zmieniany 9 razy
avatar
Odrodzony
Liczba postów : 332
Join date : 11/06/2016

Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Empty Re: Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

2nd Grudzień 2016, 13:00
4. Nauka Pana Isusa o nieczystości człowieka wynikającej – na dzień dzisiejszy - wyłącznie z jego serca :

Mt 15:
(1) Wtedy przyszli do Jezusa faryzeusze i uczeni w Piśmie z Jerozolimy z zapytaniem: (2) Dlaczego Twoi uczniowie postępują wbrew tradycji starszych? Bo nie myją sobie rąk przed jedzeniem. (3) On im odpowiedział: Dlaczego i wy przestępujecie przykazanie Boże dla waszej tradycji? (4) Bóg przecież powiedział: Czcij ojca i matkę oraz: Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmierć poniesie. (5) Wy zaś mówicie: Kto by oświadczył ojcu lub matce: Darem [złożonym w ofierze] jest to, co dla ciebie miało być wsparciem ode mnie, (6) ten nie potrzebuje czcić swego ojca ni matki. I tak ze względu na waszą tradycję znieśliście przykazanie Boże. (7) Obłudnicy, dobrze powiedział o was prorok Izajasz: (Cool Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. (9) Ale czci mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi. (10) Potem przywołał do siebie tłum i rzekł do niego: Słuchajcie i chciejcie zrozumieć. (11) Nie to, co wchodzi do ust, czyni człowieka nieczystym, ale co z ust wychodzi, to go czyni nieczystym. (12) Wtedy przystąpili do Niego uczniowie i rzekli: Wiesz, że faryzeusze zgorszyli się, gdy usłyszeli to powiedzenie? (13) On zaś odrzekł: Każda roślina, której nie sadził mój Ojciec niebieski, będzie wyrwana. (14) Zostawcie ich! To są ślepi przewodnicy ślepych. Lecz jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną. (15) Wtedy Piotr zabrał głos i rzekł do Niego: Wytłumacz nam tę przypowieść! (16) On rzekł: To i wy jeszcze niepojętni jesteście? (17) Nie rozumiecie, że wszystko, co wchodzi do ust, do żołądka idzie i wydala się na zewnątrz. (18) Lecz to, co z ust wychodzi, pochodzi z serca, i to czyni człowieka nieczystym. (19) Z serca bowiem pochodzą złe myśli, zabójstwa, cudzołóstwa, czyny nierządne, kradzieże, fałszywe świadectwa, przekleństwa. (20) To właśnie czyni człowieka nieczystym. To zaś, że się je nie umytymi rękami, nie czyni człowieka nieczystym.




5. Nauka Pana Isusa o tym, że nasza sprawiedliwość (czyli nasze przestrzeganie Prawa Bożego w postaci Jego przykazań) musi być większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, aby wejść do królestwa niebieskiego:


Mt 5:
(1) Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. (2) Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami: (3) Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. (4) Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni. (5) Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię. (6) Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni. (7) Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. (Cool Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. (9) Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi. (10) Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. (11) Błogosławieni jesteście, gdy /ludzie/ wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. (12) Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami. (13) Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. (14) Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. (15) Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. (16) Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie. (17) Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. (18) Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. (19) Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. (20) Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.



6. Nauka Pana Isusa o konieczności przyznawania się przed ludźmi do Pana Isusa, a wiec do tego, że:
– jest się Jego uczniem,
- wierzy się, że On jest Synem Bożym, Mesjaszem, który przyszedł złożyć swoje życie za grzechy swojego ludu, który po sądzie na pustyni zostanie odrestaurowany i którego członkowie będą pochodzić spośród wszystkich ludzi na ziemi*,
- od Pana, Boga wyszedł i do Pana, Boga powrócił po zmartwychwstaniu,
- to On jest naszym Królem, Panem, Nauczycielem i Zbawicielem,
a wszystko to zgodnie z wolą Pana, Boga.


(*Pan Isus oddał swoje życie nie tylko za Izraela, ale za grzechy całego świata, a więc za grzechy całej ludzkości, w tym za rozproszonych pośród wszystkich narodów Izraelitów, o czym wyraźnie powiedział apostoł Jan:

1 J 2:
(1) Dzieci moje, piszę wam to dlatego, żebyście nie grzeszyli. Jeśliby nawet ktoś zgrzeszył, mamy Rzecznika wobec Ojca - Jezusa Chrystusa sprawiedliwego. (2) On bowiem jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy i nie tylko za nasze, lecz również za grzechy całego świata.

Tym samym możliwość uzyskania zbawienia, czyli możliwość stania się, cieszącym się życiem wiecznym (albo nieśmiertelnością) członkiem na nowo odbudowanego narodu wybranego – Izraela została postawiona przed każdym człowiekiem na ziemi, a więc zarówno przed prawdziwymi potomkami 12-pololeniowego Izraela, jak i przed każdym człowiekiem na ziemi, który chce postępować i postępuje, jak prawdziwy i przykładny Izraelita, czyli poprzez dobre uczynki polegające na przestrzeganiu Prawa Bożego w postaci wszystkich przykazań Pana Isusa, a przez to i pozostałych przepisów uzupełniających – co najmniej tych obowiązkowych dzisiaj do przestrzegania, a który przez to chce, aby na sądzie na pustyni Pan, Bóg nadał mu nowe imię i przyznał mu miejsce w odrestaurowanym narodzie Izraela.
A zatem jedynym narodem wybranym przez Pana, Boga był, jest i będzie zawsze naród Izraela. Wcześniej w skład tego narodu należeli w większości genetyczni Izraelici oraz pewna grupa obcokrajowców, którzy mieszkając wśród Izraelitów i postępując jak Izraelici byli uznani za Izraelitów, choć nie byli nimi genetycznie. Po zmartwychwstaniu Pana Isusa, który otrzymał od Boga, Ojca cały naród Izraela na wychowanie podczas 1000-letniego królestwa naród ten, odrestaurowany po sadzie na pustyni, także będzie składał się po części z genetycznych Izraelitów i po części z innych owiec nie pochodzących z tej owczarni, czyli z tej części całej ludzkości, która skorzystała poprzez swoje nawrócenie z możliwości uzyskania zbawienia, która to możliwość została przez Pana Isusa postawiona przed każdym człowiekiem na ziemi)

Mt 10:
(32) Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. (33) Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie.


Ostatnio zmieniony przez Odrodzony dnia 25th Kwiecień 2017, 19:28, w całości zmieniany 3 razy
Sponsored content

Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie? - Page 5 Empty Re: Prawo Boże - co nas obowiązuje a co nie?

Powrót do góry
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach