Czy księga Jaszera jest wiarygodna i powinna być w Biblii?

Go down

Czy księga Jaszera jest wiarygodna i powinna być w Biblii? Empty Czy księga Jaszera jest wiarygodna i powinna być w Biblii?

Pisanie by thewordwatcher on 7th Maj 2016, 08:29

Link do tej księgi.

Zacząłem czytać ją uważnie i na początku zrobiła ona na mnie niezłe wrażenie.

http://www.zbawienie.com/jaszer.htm

Ale kiedy doszedłem do potopu, zachwyt natychmiast przygasł i okazuje się, że na tej księdze możemy polegać tak, jak na... Talmudzie. Syjonistyczna ściema.

W czym tkwi problem? Brak zgodności z resztą Biblii i różnica jest raczej drastyczna.

Nie ma niezwykle ważnego tekstu z 3:15 Mojżeszowej.

(15) I ustanowię nieprzyjaźń między tobą a kobietą, między twoim potomstwem a jej potomstwem;   jeden z potomków kobiety, ten ukręci ci głowę a ty ukąsisz Go w piętę.


Nie ma ani jednego zdania przy potopie o upadłych aniołach oraz Nefilimach.


Księga to pochwala bałwochwalstwo z szatami Adama.


Szatan został stworzony razem z pierwszymi ludźmi.

9 A wąż, którego Bóg stworzył wraz z nimi na ziemi, przyszedł do nich, by namawiać ich do złamania nakazu Boga.

Jest więc ewidentne wybielanie szatana i upadłych aniołów oraz wybielanie nasienia węża, które w takim przypadku nie istnieje.


Natychmiast rozpocząłem poszukiwania na temat tej księgi i okazuje się, ze jest kilka różnych wersji i żadna nigdy nie wchodziła w skład Biblii, ponieważ każda z nich została napisana po aramejsku około XVI-XVII wieku czyli ściema masoretów.


http://www.sacred-texts.com/chr/apo/jasher/index.htm [EN]Owszem Biblia mówi o księdze Jaszera ale nie o takiej ściemie masoretów w tak późnych czasach.


Biblia także mówi o księdze Henoha, ale tej księdze mam jedynie małe ostrzeżenia odnośnie opisu nieba i organizacji działania słońca i księżyca. Być może tego nie rozumiem, ale witryna cytowana odnośnie księgi Jaszera jest Henohowi raczej wroga, co jest... pozytywnym aspektem, ponieważ nie podaje się na niechęć autora opinii żadnej nawet hipotezy.


Są dwie wersje Henoha i niemal wszędzie jest ewidentna nienawiść do tej księgi, ale nie ma w niej żadnych konkretnych zastrzeżeń czy sprzeczności z resztą Biblii. Wręcz przeciwnie, księga ta uzupełnia wiele doktryn i wspiera płaską ziemię.


Ale księga Jaszera jest definitywnie fałszem wybielającym szatana, oraz jego hordę upadłych aniołów i jego nasienia węża.


Cytowana witryna jest raczej za, ponieważ jest ona napisana po aramejsku (hebrajski) co według tej witryny jest plusem. Ja to widzę zupełnie odwrotnie.
thewordwatcher
thewordwatcher
Admin

Liczba postów : 3342
Join date : 18/03/2015
Skąd : Perth, Australia

http://zbawienie.com

Powrót do góry Go down

Czy księga Jaszera jest wiarygodna i powinna być w Biblii? Empty Re: Czy księga Jaszera jest wiarygodna i powinna być w Biblii?

Pisanie by damian on 19th Maj 2016, 11:42

Poczułem, że mam kwalifikacje aby zabrać tu głos, bo księgę Jaszera czytałem niedawno.
Nawet zachęcałem Henryka do jej lektury.

Nie jestem w stanie (i myślę, że nikt z nas obiektywnie i z całą pewnością nie będzie) osiągnąć zupełnej pewności czy ktoś z czymś nie manipulował przy księdze Sprawiedliwego. Czytając ją jednak nie odniosłem absolutnie wrażenia, że coś jest nie tak i że jest niezgodna ze Słowem Bożym ... co więcej wyniosłem z niej bardzo dużo pożytecznej nauki.

Księga dla mnie pasuje jako element przekazywanej wiedzy przez Biblię i Księgę Henocha. Uzupełnia Księgę Rodzaju o sporo dokładniejszej wiedzy.

Fakt, że nie ma tekstu Rodzaju 3:15 ... w moim skromnym rozumieniu nie dyskwalifikuje księgi.
W księgach Biblii np. prorockich również nie mamy zawsze powtórzonych pewnych szczegółów (nawet tych bardzo istotnych).

Uważam, że Bóg kierował autorami ksiąg dając im pewne unikalne kompetencje i dlatego trzeba znać wszystkie księgi aby poskładać sobie wiedzę, przez którą możemy mieć większe poznanie.

Henryku może nieco zbyt pochopnie lub emocjonalnie podszedłeś? To się zdarza nam wszystkim.
I tak jak pisałem ... z pokorą przyjąć muszę, że nie wiem i się nie dowiem czy to manipulacja czy nie ... ale bazując na moim rozumieniu innych pism, ta księga wpisuje się w całość i nie odraziła mnie.

Przytoczę z pamięci kilka istotnych rzeczy, które zwróciły moją uwagę i wpisują się raczej właśnie w chwałę sprawiedliwości Boga i pochwalenie ludzi idących w zgodzie z Jego Prawem ... niż odwrotnie.

9 A wąż, którego Bóg stworzył wraz z nimi na ziemi, przyszedł do nich, by namawiać ich do złamania nakazu Boga.

To dla mnie nie jest wybielanie upadłych czy nasienia węża.
Nie znamy wszystkich szczegółów czym był wąż ... mógł być stworzeniem, które przeciwnik wykorzystał do swego celu ... co absolutnie nie znosi pełnej winy szatańskiej i udziału w tym upadłych aniołów.

Traktuję to osobiście raczej jak informację, której autor Jaszera nie rozwinął dokładnie.
Poza tym trzeba by pewnie dojść do źródła bo może mamy tu do czynienia z pewnymi niedoskonałościami tłumaczenia na nasz język?

Rozumiem też podstawy, na których Henryk tak się oburzył ... i zgdazam się, że musimy być wyjątkowo czujni ... ale czasami możemy odrzucić pochopnie ciekawą naukę ...

Fascynujęce w Jaszera było dla mnie to, że Bóg dał 120 lat ludziom aby się nawrócili ze swoich bezbożnych dróg ... Bóg nie chciał wcale zsyłać potopu ... chciał nawrócenia się i upamiętania ludzi. Noe wraz z innymi mężami Bożymi głosił słowo ludziom i nauczał ... wzywał do upamiętania. Był prorokiem w swoich czasach.

Mamy tam też dokładniejsze i bardzo logiczne opisy gromadzenia zwierząt i początku potopu.

Kolejny dla mnie fascynujący fakt to było odkrycie MOCY Boga, którą posiadali synowie Jakuba, wówczas kiedy chodzili z Bogiem.
Zarówno Biblia i Henoch zapowiadają, że w dniach ostatnich LUD BOGA będzie miał niezwykłą MOC i w ręce ludu Bożego zostaną wydani nieprawi i bezbożni.

Jaszera dosłownie i dosadnie opisuje jak dwóch synów Jakuba wybija własnoręcznie kilkutysięczne miasto.
Od ryczącego wrzasku trzęsła się ziemia i wrogowie uciekali ... synowie Jakuba mieli siły wyrywać stalowe bramy i podnosić i ciskać wielkie, ciężkie głazy i w kilku mieli przewagę siły nad setkami czy tysiącami ludzi wroga.

Myślę, że tego szatan bardzo nie chciał abyśmy czytali i coś wnioskowali z tego.

Inna ciekawa sprawa to opis historii Abrahama jak szedł złożyć w ofierze Izaaka.
Szatan pojawił się na ich drodze 3 razy usiłując zwodzić ... i co jest niezwykle interesujące ... raz przybrał postać ... jeziora.
Dalej mamy winę szatana, który doprowadził do śmierci Sary z rozpaczy.

Dla mnie to niezwykle cenne informacje na temat siły i mocy szatańskiej, kłamstwa, przebiegłości i tego na co musimy uważać.


Dalej mamy historię Józefa ... tam moją uwagę zwrócił też szczegół jak Bóg dołożył Józefowi lat w więzieniu za to, że polegał na strażniku, który miał mu pomóc się z więzienia wydostać. Naszym zadaniem jest polegać wyłącznie na Bogu. Józef polegając na człowieku obraził Boga i Ten dodatkowo go doświadczył. To są cenne lekcje.

Mamy tam też wiele opisów bojów pokoleń Jakuba z Edomem (Ezawem) ...
Ja wyciągnąlem z tej księgi bardzo, bardzo dużo nauki ... unikalnej i w moim odczuciu cennej.

Nie podchodziłbym z góry do tej księgi, że jest kłamliwa jak Talmud.
Przynajmniej nie czuję tego w ten sposób, ale jak pisałem wcześniej ... wykluczyć jakoś manipulacji nie możemy ... pozostaje więc poleganie na głosie własnego sumienia, ugruntowaniu poznania opartego na innych wiarygodnych pismach i dalszej ocenie księgi na tej podstawie. Tak to widzę i czuję ... w dużym skrócie.
damian
damian

Liczba postów : 102
Join date : 29/06/2015

http://PrawdaNasWyzwoli.com

Powrót do góry Go down

Czy księga Jaszera jest wiarygodna i powinna być w Biblii? Empty Re: Czy księga Jaszera jest wiarygodna i powinna być w Biblii?

Pisanie by Marysia87 on 20th Maj 2016, 00:38

Na mnie ta księga wywarła bardzo olbrzymie wrażenie, zawiera wiele fascynujących opisów, które rozjaśniają nam pewne sytuacje (Damian opisał już powyżej) Wink

Osobiście nie doszukałam się niczego, co jest sprzeczne z Biblią.

Jesli chodzi o:

9 A wąż, którego Bóg stworzył wraz z nimi na ziemi, przyszedł do nich, by namawiać ich do złamania nakazu Boga.
Myslę, że chodzi o zwykłe zwierzę, które przecież było stworzone na Ziemi, tak jak i ludzie; Skoro po kuszeniu - Bóg odebrał wężowi nogi i sprawił, że miał czołgać się po piachu - to wg mojego odczucia nie chodziło tu o anioła, ale o zwykłego węża, w którego wszedł na chwilę szatan.

Co do skóry Adama - nie widzę tam namawiania do bałwochwalstwa - wręcz przeciwnie, ten, który ukradł skórę, był przedstawiany w złym świetle; a to, że skóra "miała moc".. w końcu była zrobiona samymi rękoma Boga. Może w przeszłości takie przedmioty (czy choćby ten jeden) dodawały człowiekowi mocy i stąd wzięło się bałwochwalstwo - bo inni zaczeli tworzyć sobie jakieś figurki mysląc, że i może i one dadzą im moc....

Takie luźne przemyślenia...

ja tej księgi nie skreślam. W dodatku niewiele osób o niej w ogóle wie... a to kłóci się z ideologią szatana... Very Happy


Marysia87
Marysia87

Liczba postów : 197
Join date : 18/03/2015
Skąd : Katowice

Powrót do góry Go down

Czy księga Jaszera jest wiarygodna i powinna być w Biblii? Empty Re: Czy księga Jaszera jest wiarygodna i powinna być w Biblii?

Pisanie by thewordwatcher on 20th Maj 2016, 00:52

Myslę, że chodzi o zwykłe zwierzę, które przecież było stworzone na Ziemi, tak jak i ludzie; Skoro po kuszeniu - Bóg odebrał wężowi nogi i sprawił, że miał czołgać się po piachu - to wg mojego odczucia nie chodziło tu o anioła, ale o zwykłego węża, w którego wszedł na chwilę szatan.Apokalipsa 12:(9) I zrzucony został ogromny smok, wąż starodawny, zwany diabłem i szatanem, który zwodzi cały świat; zrzucony został na ziemię, zrzuceni też zostali z nim jego aniołowie.

Właśnie z powodu zrzucania winy za wszystko na ludzi i wybielaniu szatana i upadłych aniołów, orach siedemnastowieczne pochodzenie z rąk masoretów, to mnie wystarcza.

Trochę kwasu może zakwasić cały zaczyn.

Oczywiście warto to wiedzieć, ale nie można polegać na tej księdze.
thewordwatcher
thewordwatcher
Admin

Liczba postów : 3342
Join date : 18/03/2015
Skąd : Perth, Australia

http://zbawienie.com

Powrót do góry Go down

Czy księga Jaszera jest wiarygodna i powinna być w Biblii? Empty Re: Czy księga Jaszera jest wiarygodna i powinna być w Biblii?

Pisanie by Cyryl on 20th Maj 2016, 09:16

Moim zdaniem księga Jaszera jest mocno podejrzana.

Zauważmy jedno masoreci wybielają ojca Edomitów Ezawa:

Rozdział 27

Jaszer napisał:1 A w tym czasie Ezaw, po śmierci Abrahama, często chodził na polowania
2 A Nimrod, król Babelu, tak, jak Amrafel, również często chodził polować ze swymi mocarzami oraz na spacery ze swymi ludźmi w chłodniejsze dni
3 I Nimrod całe dnie obserwował Ezawa, ponieważ w sercu Nimroda w tych dniach zrodziła się zazdrość przeciw Ezawowi
4 I pewnego dnia Ezaw poszedł na polowanie i spotkał w dziczy Nimroda spacerującego z dwojgiem swoich ludzi
5 I wszyscy jego mocarze byli z nim w dziczy, lecz trzymali się od niego w pewnej odległości i poszli na polowanie w różne strony, a Ezaw ukrył się przed Nimrodem i czaił się na niego w dziczy
6 A Nimrod i jego ludzie, którzy z nim byli, nie znali go i Nimrod i jego ludzie często chodzili po polu w chłodniejsze dni i po to, by dowiedzieć się, gdzie polowali jego ludzie
7 I Nimrod i dwoje jego ludzi, którzy z nim byli, doszli do miejsca, gdzie polowali, kiedy Ezaw nagle wyskoczył z miejsca, w którym się czaił, wyciągnął miecz, podbiegł do Nimroda i odciął mu głowę
8 I Ezaw stoczył desperacką walkę z dwoma mężczyznami, którzy byli z Nimrodem i kiedy zawołali oni do niego, Ezaw zwrócił się do nich i zabił ich swym mieczem
9 I wszyscy mocarze Nimroda, którzy zostawili go, by iść w dzicz, usłyszeli z oddali krzyki i poznali głosy tych dwóch mężczyzn i pobiegli by dowiedzieć się, jaka była tego przyczyna, kiedy znaleźli swojego króla i ludzi, którzy byli z nim, martwych w dziczy
10 A kiedy Ezaw zobaczył z oddali zbliżających się mocarzy Nimroda, uciekł
I Ezaw zabrał wartościowe szaty Nimroda, które zostawił mu w spadku ojciec i dzięki którym Nimrod dominował w całym kraju i uciekł i ukrył je w swoim domu
11 I Ezaw zabrał szaty i uciekł do miasta z powodu ludzi Nimroda i zmęczony po walce dotarł do domu swego ojca i gotów był umrzeć z rozpaczy kiedy podszedł do swojego brata Jakuba i usiadł przed nim
12 I powiedział do swojego brata Jakuba: „Oto dzisiaj umrę, po co mi więc prawo pierworództwa? I Jakub postąpił w tej sprawie mądrze i Ezaw sprzedał Jakubowi swoje prawo pierworództwa, ponieważ wyszło to od Pana
13 I część jaskini na polu Makpela, które Abraham kupił od Hetytów w posiadanie na miejsce pochówku, Ezaw również sprzedał Jakubowi, a Jakub kupił to wszystko od swojego brata Ezawa za przedstawioną wartość
14 I Jakub zapisał to wszystko w księdze i poświadczył to samo świadkami i zapieczętował ją i księga pozostała w rękach Jakuba
15 A kiedy Nimrod, syn Kusza, zginął, jego ludzie zabrali go w wielkim zdziwieniu i pochowali go w jego mieście, a Nimrod przeżył dwieście piętnaście lat, kiedy zmarł
16 A wszystkie dni, w których Nimrod rządził ponad ludźmi tego kraju, wyniosły sto osiemdziesiąt pięć lat
I Nimrod zginął od miecza Ezawa we wstydzie i pogardzie i nasienie Abrahama spowodowało jego śmierć, tak, jak to widział w swoim śnie
17 I po śmierci Nimroda jego królestwo podzieliło się na wiele części, a wszystkie te części, nad którymi panował Nimrod zostały oddane odpowiednim królom ziem, którzy odzyskali je po śmierci Nimroda i ludzie z domu Nimroda byli przez długi czas zniewoleni przez wszystkich innych królów tych ziem

Otóż mamy widoczną próbę wybielenia i wywyższenia Ezawa i Edomitów, przez przypisanie Ezawowi zabicia Nimroda.

Natomiast księga Rodzaju nie mówi nic o śmierci Nimroda. Ponadto Nimrod czego był królem??

Rodz. 10 napisał:(9) Był on gigantem myśliwym przed Panem. Dlatego mówi się: Nimrod gigant myśliwy przed Panem.

(10) A zaczątkiem jego królestwa był Babilon, Erech, Akkad i Kalne w kraju Synear.

(11) Z tego kraju wyruszył do Asyrii i zbudował Niniwę i Rechowot-Ir, i Kalach

(12) Oraz Resen, wielkie miasto między Niniwą a Kalach.

Otóż stał on na czele budowy miasta i wieży Babel czyli Babilonu.

Bóg przeszkodził mu w tym planie i jego pierwsze królestwo się rozpadło z powodu podzielenia przez Boga ludzkości na narody i języki. Potem Nimrod zapewne budował inne królestwa.

Natomiast w księdze Jaszera jest mowa, że to zabójstwo Nimroda przez Ezawa spowodowała podział jego królestwa!!!!

Czyli to Ezaw a nie Bóg spowodował podział królestwa Nimroda!!!!

Co ciekawe sama sprawa zabójstwa przez Ezawa i Nimroda jest sprzeczna z księgą Rodzaju zobaczmy:

Rodz. 25 napisał:(29) Pewnego razu przyrządził Jakub potrawę, a Ezaw przyszedł zmęczony z pola.

(30) Rzekł wtedy Ezaw do Jakuba: Daj mi, proszę, skosztować nieco tej oto czerwonej potrawy, bo jestem zmęczony. Dlatego nazwano go Edom.

(31) Na to rzekł Jakub: Sprzedaj mi najpierw pierworodztwo twoje.

(32) A Ezaw rzekł: Oto jestem bliski śmierci, na cóż mi więc pierworodztwo?

(33) Jakub rzekł: Przysięgnij mi wpierw. I przysiągł mu, i sprzedał pierworodztwo swoje Jakubowi.

(34) Wtedy Jakub podał Ezawowi chleb i ugotowaną soczewicę, a on jadł i pił. Potem wstał i odszedł. Tak wzgardził Ezaw pierworodztwem.

Otóż księga Rodzaju mówi, że Ezaw przyszedł zmęczony z pola. Księga Rodzaju nie mówi nic co robił Ezaw na polu, a zatem masoreci wymyślili historie o tym jak to Ezaw zabił Nimroda.

Natomiast Księga Rodzaju wspomina, że Ezaw lubił polować. Jak kiedyś wyglądały polowania??? Otóż myśliwy biegał dziesiatki kilometrów za zwierzyną dlatego po takim biegu był bardzo zmęczony i głodny.

Ezawowi nie udało się nic upolować więc, dla niego głód wydawał się spotkaniem ze śmiercią. Dodajmy gwałtowny i bezmyślny charakter Ezawa i zrozumiemy, dlaczego Jakubowi sprzedał swoje pierworództwo!!!

Co ciekawe, księga Rodzaju daje nam do zrozumienia, że Ezaw nie dotrzymał swojej umowy z bratem. Dlaczego??? Ponieważ ich ojciec Izaak nic nie wiedział o sprzedaniu pierworództwa Jakubowi przez Ezawa, gdyż chciał pobłogosławić jako pierworodnego nadal Ezawa.

Księga Rodzaju zatem wystawia niepochlebną opinie o Ezawie. Zaś księga Jaszera usprawiedliwia Ezawa, wymyśloną historią o pojedynku z Nimrodem.

Otóż kim są masoreci???

To są świadomi potomkowie Ezawa - Edomici.

Inna sprawa księga Jaszera opisuje te same historie co księga Rodzaju. A raczej dopisuje niesamowite historie postaci opisanych w księdze Rodzaju.

Wygląda to moim zdaniem na jakąś fałszywą księgę.


Cyryl

Liczba postów : 1385
Join date : 21/03/2015

https://cyryl27.wordpress.com/

Powrót do góry Go down

Czy księga Jaszera jest wiarygodna i powinna być w Biblii? Empty Re: Czy księga Jaszera jest wiarygodna i powinna być w Biblii?

Pisanie by Sponsored content


Sponsored content


Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach