Go down
avatar
BartekBartosz
Liczba postów : 1067
Join date : 01/08/2019
Skąd : Arzareth/Ziemia Lubuska
https://arzareth.home.blog/

2 Księga Barucha czyżby kolejna perełka wśród apokryfów? Empty 2 Księga Barucha czyżby kolejna perełka wśród apokryfów?

10th Sierpień 2019, 23:19
Message reputation : 100% (1 vote)
Jakiś rok temu przeczytałem tzw 2 księgę Barucha w Apokryfach ST które sobie kupiłem by badać księgi ukryte , odrzucone przez Kościół.
Na blogu u Nataniela znalazłem tą księgę i napisałem komentarz o swoich odczuciach jakie wtedy miałem .Odpisał że nie czytał, wywiązała się dyskusja i Nataniel postanowił przetłumaczyć księgę.

Dziś rano postanowiłem założyć temat i wrzucić na forum link do tłumaczenia od Nataniela ...
Napisałem do niego czy się zgadza:

https://basileia785.wordpress.com/2016/03/02/2-ksiega-barucha/comment-page-1/#comment-5756

Tak więc podaje link :
https://basileia785.wordpress.com/2016/03/02/2-ksiega-barucha/

Zachęcam do lektury .Ja osobiście lubię czytać apokryfy , wiadomo że większość z nich to ściema gnostycka ale czasem wyłapuje się parę perełek jak :
Obydwie księgi Henocha czy 2 Ezdrasza . bounce
thewordwatcher
thewordwatcher
Admin
Liczba postów : 4620
Join date : 18/03/2015
Skąd : Perth, Australia
http://zbawienie.com

2 Księga Barucha czyżby kolejna perełka wśród apokryfów? Empty Re: 2 Księga Barucha czyżby kolejna perełka wśród apokryfów?

11th Sierpień 2019, 06:23
Sprawdziłem pobieżnie historię księgi Barucha, i oryginał jest datowany w podobnym czasie, jak księga Jeremiasza czyli - Septuaginta 325 p.n.e.. 

Baruch był pisarzem Jeremiasza. Istnieje spora część manuskryptów, jak Vulgata (KRK) teksty masoreckie i sporo innych.

Najbardziej wiarygodne moim zdaniem byłyby teksty tłumaczone z greki, podobnie jak większość ksiąg ST.

Te poniższe wersety wydają się największym 'grzechem' Barucha.

(2) Czy widziałeś wszystko, co ten lud dla Mnie czyni. Zło popełnione przez dwa pozostałe plemiona, jest większe niż (zło) dziesięciu plemion, które zostały wzięte w niewolę?

(3) Albowiem pozostałe plemiona zostały zmuszone przez swoich królów do popełnienia grzechu, ale te dwa zmusiły swoich królów do popełnienia grzechu.

(4) Dlatego oto sprowadzę nieszczęście na to miasto i na jego mieszkańców, i na pewien czas zostanie ono usunięte przede mną, i  rozproszę ten lud między narody, aby mogli czynić dobro narodom.

Te wersety są najwyraźniej słowami Boga i sugerują wielki grzech Judejczyków, którzy zmusili królów do łamania Prawa Bożego. Judejczycy doskonale wiedzieli o karze na 10 pokoleniach i niepomni kary postępowali jeszcze gorzej.

Zwróćmy uwagę, że o Judejczykach dzisiaj się nie mówi inaczej, jak o Żydach. A to są fałszywi Judejczycy którzy kłamią.

Obj 3:(9) Oto sprawię, że ci z synagogi szatana, którzy podają się za Żydów (Judejczyków), a nimi nie są, lecz kłamią, oto sprawię, że będą musieli przyjść i pokłonić się tobie do nóg, i poznają, że Ja ciebie umiłowałem.

Myślałem o zmianie tego wersetu, ale ta forma z (Judejczyków) w nawiasie powinna być najbardziej przystępna.

Porównując to do dzisiejszej narracji Żydów, czyli ludzi uważających się za Judejczyków, jest to bardzo ostry cios przeciwko nim. I to jest najprawdopodobniej przyczyną odrzucenia księgi Barucha.

Przeczytałem zaledwie 3 rozdziały ale zajmę się tym bliżej, sprawdzę najbardziej wiarygodne teksty w angielskim i zacznę to porównywać z tym co jest u Nathanielskiego.

Dlatego będę szukał po angielsku, ponieważ Septuaginta jest po grecku oraz w tłumaczeniu angielskim i jest to najbardziej wiarygodne tłumaczenie, jeżeli nie znamy greki starożytnej.

Poszukam więc angielskiej wersji, czyli tłumaczenia greki z okresu Babilonu, zatem bez możliwości przekrętów masoretów.

Nie wiem co znajdę, ale nabrałem także przekonania że mam do czynienia ze Słowem Boga. Powyższy cytat mówi nam czystą prawdę i coś takiego mógł wypowiedzieć tylko Bóg.

A fałszywi Judejczycy czyli Żydzi załatwili tę księgę. Nawet, jeżeli będą w niej nadal pewne błędy, skupimy się na prawdzie a nie na błędach!

Długo nie szukałem. Znalazłem w wersji Septuaginty na e-Sword na moim komputerze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Britannica Encyklopedia pisze niedwuznacznie, że księga Barucha była ORYGINALNĄ częścią Septuaginty LXX.

Poniżej wspaniały tekst z Britanniki.

The Book of Baruch is apocryphal to the Hebrew and Protestant canons but was incorporated in the Septuagint (q.v.; Greek version of the Hebrew Bible) and was included in the Old Testament for Roman Catholics.

Księga Barucha jest apokryfem dla żydowskich i protestanckich canonów, ale była ona zawarta w Septuagincie (greckiej wersji Hebrajskiej Biblii) i istniała w Starym Testamencie dla rzymskich katolików.

Czy z pewnością nie jest to apokryf!!!!

Nie do wiary. Mam to nawet po polsku w Biblii Poznańskiej 1.5 w s-Wordzie, gdzie jest także Księga Mądrości, Syracha, Modlitwa Menassesa, 4 Machabejskie, Judyty i Tobity.

Jest to tłumaczony cały ST z tekstów masoreckich! Rolling Eyes Arrow Question Exclamation Crying or Very sad Sad

_________________
Ojcze nasz, któryś jest w niebie, Święć się imię twoje, przyjdź Królestwo twoje, bądź wola twoja, jak w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj, i odpuść nam nasze winy, jak i my odpuszczamy naszym winowajcom. I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. Albowiem twoje jest Królestwo i moc, i chwała na wieki wieków. Niech się stanie.
----------------------------------------------------------------------------------------------
huberkinky@protonmail.com
http://www.zbawienie.com http://www.proroctwa.com
https://www.youtube.com/thewordwatcher
https://www.youtube.com/HenryKubik
avatar
BartekBartosz
Liczba postów : 1067
Join date : 01/08/2019
Skąd : Arzareth/Ziemia Lubuska
https://arzareth.home.blog/

2 Księga Barucha czyżby kolejna perełka wśród apokryfów? Empty Re: 2 Księga Barucha czyżby kolejna perełka wśród apokryfów?

11th Sierpień 2019, 16:23
Przeczytałem dzisiaj po dłuższym okresie czasu i muszę napisać: Ta księga jest niesamowita !
Podobne uczucia miałem przy 2 Ezdrasza czy Henochu Słowiańskim czyli ciary na ciele ...kto zna to uczucie to wie  Very Happy 😁 Basketball

Rozdział 15

(1) I odpowiedział mi Pan, mówiąc do mnie: „Słusznie zdumiewasz się nad odejściem człowieka, ale osądziłeś nieprawidłowo odnoście nieszczęść, które spotkają tych, którzy grzeszą.

(2) A jeśli chodzi o to, co powiedziałeś, że sprawiedliwi zostaną zabrani, a bezbożni mają powodzenie,

(3) Odnośnie tego, co powiedziałeś, że „Człowiek nie zna Twego sądu”

(4) Dlatego teraz słuchajcie Mnie, a ja będę mówił do was; bądźcie uważani i słuchajcie, a ja sprawię, że usłyszycie Moje słowa.

(5) To prawda, że człowiek nie zrozumiałby Mojego sądu, gdyby nie otrzymałby Prawa i gdybym nie pouczyłbym go w zrozumieniu.

(6) Ale teraz, ponieważ zgrzeszył, mając zrozumienie, będzie ukarany, ponieważ ma zrozumienie.

(7) W odniesieniu do sprawiedliwych, o których powiedziałeś, że świat zaczął się dla nich, tak, ten, (świat) który nadejdzie jest z ich powodu.

(Cool Albowiem ten świat jest dla nich walką i ogromnym trudem , ale nadchodzący świat, będzie koroną połączoną z wielkim blaskiem.

Czuć że to prawdopodobnie  Słowa Boga

Nie będę więcej podawał cytatów, zachęcam do lektury bo dla kogoś spragnionego będzie to prawdziwa uczta!
👍👍
thewordwatcher
thewordwatcher
Admin
Liczba postów : 4620
Join date : 18/03/2015
Skąd : Perth, Australia
http://zbawienie.com

2 Księga Barucha czyżby kolejna perełka wśród apokryfów? Empty Re: 2 Księga Barucha czyżby kolejna perełka wśród apokryfów?

12th Sierpień 2019, 05:52
Zorientowałem się 0 księdze Barucha i wiem która wersja jest wiarygodna i dlaczego.

Mój pierwszy powyższy post był prawidłowy i prawidłowa ocena.

Są dwa główne źródła księgi Barucha.

Cytowana u Nathaniela Syryjska Apokalipsa Barucha to dzieło z około 2 wieku n.e. i jest to zupełnie inna księga. Najwyraźniej jest to fałszerstwo z Septuaginty, która posiada oryginalną wersję 500 lat starszą, podobnie jak wszystkie inne księgi Starego Testamentu, poza księgą Estery, napisaną przez nieznanych Żydów i dodaną dopiero w podobnym czasie, czyli w 2 wielu naszej ery.

A same daty wskazują na paniczną pracę nasienia węża, aby ukryć prawdę, zwłaszcza o Synu Bożym.

Cokolwiek wydane w Septuagincie jest bliskie doskonałości, aczkolwiek są także pewne problemy jak fałsz ksiąg Daniela czy inne wątpliwe teksty, których nie ma za wiele.

Wszystko po 2 wieku n.e. jest co najmniej podejrzane, w szczególności własnie księga Barucha.

Wstawiam księgę Baruch a na forum, 3 pierwsze rozdziały po polsku dla porównania z syryjską wersją i natychmiast widać olbrzymią różnicę.Bar 1:1  Oto słowa Księgi, które w Babilonie spisał Baruch, syn Nerii, syna Maasai, syna Sedeki, syna Asadji, syna Chelkii,
Bar 1:2  w piątym roku, siódmego dnia miesiąca od czasu, kiedy Chaldejczycy zdobyli Jeruzalem i spalili je.
Bar 1:3  Baruch czytał słowa tej Księgi w obecności króla Jechoniasza, syna Jojakima, króla judzkiego, w obecności wszystkiego ludu, który gromadził się, aby [słuchać słów] tej Księgi,
Bar 1:4  i w obecności możnych i synów królewskich, a także w obecności starszyzny i całego ludu od najmłodszego aż do najstarszego, w obecności wygnańców osiedlonych w Babilonie nad rzeką Sud.
Bar 1:5  A oni płakali, pościli i modlili się przed Panem.
Bar 1:6  Zebrali też pieniądze [każdy] według swoich możliwości.
Bar 1:7  Przesłali je następnie do Jeruzalem na ręce kapłana Jojakima, syna Chelkii, syna Salluma, oraz na ręce [innych] kapłanów i wszystkiego ludu, który znajdował się z nim w Jeruzalem.
Bar 1:8  [Działo się to w owym czasie, kiedy Baruch] otrzymał także z powrotem dnia dziesiątego [miesiąca] Siwan naczynia Domu Pańskiego, które zrabowano ze Świątyni, aby je zabrać do Ziemi Judzkiej, te srebrne naczynia, które polecił sporządzić Sedecjasz, syn Jozjasza, król judzki,
Bar 1:9  po tym, jak Nabuchodonozor, król babiloński, uprowadził z Jeruzalem Jechoniasza i przełożonych, jeńcowi możnych i lud ziemi i przywiódł ich do Babilonii.
Bar 1:10  Przekazali [im] wyjaśnienie: Oto wysyłamy wam pieniądze. Kupcie za nie ofiary całopalne i przebłagalne, a także kadzidło. Przygotujcie też ofiary z pokarmów i ofiarujcie je na ołtarzu Pana, naszego Boga.
Bar 1:11  Zanoście modły za życie Nabuchodonozora, króla Babilonii, i za życie Baltazara, jego syna, aby dni ich na ziemi były jako dni niebios.
Bar 1:12  Oby Pan obdarzył nas męstwem i oświecił nasze oczy, abyśmy pod opieką Nabuchodonozora, króla babilońskiego, i w cieniu jego syna Baltazara żyli [spokojnie] i służyli im przez długie dni i byśmy u nich mogli znaleźć łaskę!
Bar 1:13  Módlcie się także za nas do Pana, Boga naszego! Zgrzeszyliśmy bowiem przed Panem, naszym Bogiem, a zapalczywość Pana i Jego gniew nie odwrócił się jeszcze od nas aż do dnia dzisiejszego.
Bar 1:14  Przyjmijcie tę Księgę, którą wam przysyłamy, aby była odczytywana w Domu Pańskim w dniu święta i w [inne] dni wyznaczone.
Bar 1:15  Będziecie mówić:
Bar 1:16  naszym królom i zwierzchnikom, naszym kapłanom i prorokom, a także naszym ojcom,
Bar 1:17  bośmy zgrzeszyli przeciwko Panu;
Bar 1:18  byliśmy nieposłuszni wobec Niego, nie słuchaliśmy głosu Pana, Boga naszego, abyśmy postępowali według Jego przykazań, które nam podał.
Bar 1:19  Począwszy od dnia, kiedy Pan wyprowadził naszych ojców z ziemi egipskiej, aż do dnia dzisiejszego byliśmy oporni wobec Pana, Boga naszego, i uciekaliśmy od słuchania Jego głosu.
Bar 1:20  Dlatego przywarło do nas zło i przekleństwo, jakie Pan [nam] zapowiedział przez swego sługę Mojżesza, w on dzień, w który wyprowadził naszych ojców z ziemi egipskiej, aby nam dać ziemię płynącą mlekiem i miodem, jak to jest jeszcze i dziś.
Bar 1:21  Nie słuchaliśmy jednak głosu Pana, Boga naszego [wołającego do nas] każdym słowem Proroków, których do nas posyłał,
Bar 1:22  ale każdy postępował według skłonności swego złego serca, służąc cudzym bogom, czyniąc zło przed oczyma Pana, Boga naszego.

Bar 2:1  I Pan wypełnił swoje słowo, które wyrzekł przeciwko nam i naszym sędziom, którzy sądzili Izraela, przeciwko naszym królom i zwierzchnikom oraz przeciwko mężom Izraela i Judei.
Bar 2:2  Nigdy jeszcze pod całym niebem nie zdarzyło się to, co się dokonało w Jeruzalem zgodnie z tym, co zostało zapisane w Prawie Mojżeszowym,
Bar 2:3  ze każdy z nas będzie zjadał ciało własnego syna i ciało własnej córki.
Bar 2:4  Poddał ich w moc wszystkich otaczających nas królestw, aby stali się przedmiotem hańby i wzgardy wszystkich ludów dokoła, pomiędzy których Pan ich rozproszył.
Bar 2:5  I stali się sługami zamiast być panami, bo zgrzeszyli przeciwko Panu, Bogu naszemu, nie słuchając Jego głosu.
Bar 2:6  Do Pana, Boga naszego, należy sprawiedliwość, a do nas i ojców naszych zawstydzenie oblicza, jak to jest dzisiaj.
Bar 2:7  Wszelkie zło, które Pan nam zapowiedział, przyszło na nas.
Bar 2:8  A myśmy nie ułagodzili oblicza Pańskiego, odwracając się każdy od skłonności swego złego serca.
Bar 2:9  Dlatego Pan czuwał nad nieszczęściami i sprowadził je na nas, jest On bowiem sprawiedliwy we wszystkich swych zamierzeniach, które nam wyznaczył.
Bar 2:10  A my nie słuchaliśmy Jego głosu, by postępować według Jego przykazań, które nam podał.
Bar 2:11  A teraz, Panie, Boże Izraela, któryś wyprowadził swój lud z ziemi egipskiej potężną ręką, przez znaki i cuda, z wielką mocą i wyciągniętym ramieniem, i [przez to] ustanowiłeś sobie Imię aż po dzień dzisiejszy,
Bar 2:12  zgrzeszyliśmy, postępowaliśmy bezbożnie i popełnialiśmy nieprawość, Panie Boże nasz, naruszając wszystkie Twoje przykazania.
Bar 2:13  Niech Twój gniew odwróci się od nas, gdyż tylko mała garstka pozostała nas wśród narodów, pomiędzy które nas rozproszyłeś!
Bar 2:14  Panie, wysłuchaj naszej modlitwy i naszego błagania: wybaw nas przez wzgląd na siebie samego! Pozwól, abyśmy znaleźli łaskę przed obliczem tych, którzy nas uprowadzili,
Bar 2:15  aby cała ziemia poznała, żeś Ty jest Panem, Bogiem naszym, Twoim imieniem bowiem został nazwany Izrael i jego ród.
Bar 2:16  O Panie, wejrzyj z Twego świętego mieszkania i wspomnij na nas! Nakłoń, o Panie, swego ucha i słuchaj;
Bar 2:17  otwórz, o Panie, swe oczy i patrz! To nie umarli w Hadesie, z których wnętrzności został duch wyrwany, będą Ci oddawali chwałę i sprawiedliwość,
Bar 2:18  lecz człowiek żyjący, przygnębiony wielkością [zła], ten, który chodzi przygięty i bezsilny: to oczy osłabione i dusza zgłodniała, one będą Ci oddawały chwałę i sprawiedliwość, o Panie.
Bar 2:19  Nie przez wzgląd na sprawiedliwość naszych ojców i naszych królów bowiem zanosimy nasze modły o zmiłowanie do Ciebie, o Panie, Boże nasz!
Bar 2:20  Zesłałeś bowiem na nas swoją zapalczywość i swój gniew, jak to zapowiedziałeś za pośrednictwem sług Twoich, Proroków, mówiąc:
Bar 2:21  Tak mówi Pan: "Ugnijcie swego karku i służcie królowi babilońskiemu, a będziecie mieszkać w ziemi, którą dałem waszym ojcom.
Bar 2:22  Jeżeli jednak nie usłuchacie głosu Pana, służąc królowi babilońskiemu,
Bar 2:23  sprawię, że w miastach judzkich i na ulicach Jeruzalem ucichnie głos radości i głos wesela, głos oblubieńca i głos oblubienicy, a cały kraj zamieni się w pustkowie pozbawione mieszkańców".
Bar 2:24  Myśmy jednak nie usłuchali Twojego głosu, [nakazującego nam], abyśmy służyli królowi babilońskiemu, i Tyś wypełnił swoje słowo, któreś zapowiedział przez Twoje sługi, Proroków, że kości naszych królów i kości naszych ojców zostaną wyrzucone z miejsca swego [spoczynku].
Bar 2:25  I zaprawdę, zostali oni wyrzuceni i [wydani] na upał dnia i chłód nocy; pomarli wśród straszliwych cierpień od głodu, miecza i zarazy.
Bar 2:26  Dom, w którym wzywano Twojego Imienia, doprowadziłeś do tego stanu, w którym znajduje się dziś, a to dla przewrotności Domu Izraela i Domu Jakuba.
Bar 2:27  Postępowałeś z nami, Panie, Boże nasz, z całą swoją dobrocią i z wielkim miłosierdziem,
Bar 2:28  tak właśnie, jak to zapowiedziałeś za pośrednictwem sługi swego Mojżesza w dniu, w którym poleciłeś mu spisać swe Prawo w obecności synów Izraela mówiąc:
Bar 2:29  "Jeżeli nie będziecie słuchać głosu mego, wielki ten i liczny lud stanie się nader mały wśród narodów, pomiędzy które ich rozproszę.
Bar 2:30  Wiem Ja bowiem, że mnie nie usłuchają, gdyż są ludem o opornym karku. Jednak w kraju swego wygnania wejdą w siebie
Bar 2:31  i poznają, żem Ja jest Pan, Bóg ich, a Ja dam im serce i uszy zdolne do słuchania.
Bar 2:32  I będą mnie wielbili w ziemi swego wygnania, i wspomną znów na moje Imię.
Bar 2:33  I przestaną być [ludem] o opornym karku, i odwrócą się od swych przewrotnych uczynków, gdyż wspomną na los swoich ojców, którzy zgrzeszyli przeciwko Panu.
Bar 2:34  Przywiodę ich znowu do ziemi, którą pod przysięgą przyrzekłem ich ojcom, Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi, i będą jej panami. Rozmnożę ich i nie będą się umniejszać.
Bar 2:35  Ustanowię z nimi wieczne Przymierze, abym był ich Bogiem i aby oni byli moim ludem: i nigdy już nie wypędzę mojego ludu izraelskiego z ziemi, którą im dałem".

Bar 3:1  "Wszechmocny Panie, Boże Izraela! Dusza uciśniona i duch niespokojny woła do Ciebie!
Bar 3:2  Wysłuchaj, Panie, i ulituj się, bo zgrzeszyliśmy przeciw Tobie.
Bar 3:3  Ty bowiem trwasz na wieki, a my mielibyśmy zginąć na zawsze?
Bar 3:4  Panie Wszechmocny, Boże Izraela! Wysłuchaj przeto modlitwy umarłych Izraela i synów tych, którzy zgrzeszyli przeciwko Tobie, którzy nie słuchali głosu Pana, swego Boga, i dlatego to przylgnęły do nas te nieszczęścia.
Bar 3:5  Nie pamiętaj już o niesprawiedliwościach naszych ojców! Pomnij teraz raczej o swej potędze i swoim Imieniu.
Bar 3:6  Tyś bowiem Panem, Bogiem naszym, i Ciebie, o Panie wysławiać będziemy.
Bar 3:7  Dlatego włożyłeś w nasze serca bojaźń Twoją przed Tobą, abyśmy wzywali Twojego Imienia. Tak, będziemy Cię wielbili na naszym wygnaniu, gdyż odrzuciliśmy z naszych serc wszelką nieprawość naszych ojców, którzy zgrzeszyli przeciw Tobie.
Bar 3:8  Oto jesteśmy dziś na naszym wygnaniu, dokąd nas rozproszyłeś na wzgardę, przekleństwo i na karę [jako odpłatę] za wszystkie nieprawości naszych ojców, którzy odwrócili się od Pana, Boga naszego".
Bar 3:9  Słuchaj, Izraelu, przykazań życia, nakłoń ucha, byś poznał roztropność!
Bar 3:10  Jak to się stało, Izraelu, jak? - żeś się znalazł w kraju nieprzyjaciół, żeś się zestarzał w ziemi obcej,
Bar 3:11  że się plamisz umarłymi i żeś jest zaliczony między tych, co zeszli do podziemia?
Bar 3:12  Opuściłeś źródło mądrości !
Bar 3:13  Gdybyś był postępował drogą Bożą, mieszkałbyś w pokoju na wieki.
Bar 3:14  Uczże się, gdzie jest roztropność, gdzie siła, gdzie mądrość, a poznasz równocześnie, gdzie jest długowieczność i życie, gdzie światłość oczu i pokój.
Bar 3:15  Któż odkrył miejsce [mądrości] i któż dotarł do jej skarbów?
Bar 3:16  Gdzież są władcy narodów i pogromcy zwierząt żyjących na ziemi,
Bar 3:17  ci, co z ptakami niebieskimi się bawią, co srebro i złoto gromadzą, w których ludzie pokładają swą ufność i których gromadzeniu nie ma końca?
Bar 3:18  [Gdzież są ci] , którzy z mozołem wytapiają srebro, a śladu nie zostaje z ich dzieł?
Bar 3:19  Zniknęli i zstąpili do Szeolu, a inni powstali zamiast nich.
Bar 3:20  Nowe pokolenie ujrzało światłość i zamieszkało na ziemi, lecz i ono nie poznało drogi mądrości,
Bar 3:21  ścieżek jej nie odkryło. Nie pojęli jej również ich synowie, pozostali daleko od jej drogi.
Bar 3:22  Nie słychać, by mówiono o niej w Kanaanie, nie widziano jej w Teman.
Bar 3:23  I synowie Agar, poszukujący mądrości, która jest z tej ziemi, kupcy z Merry i Teman, tłumacze przypowieści i poszukiwacze wiedzy nie poznali drogi mądrości, a nawet zapomnieli o jej ścieżkach.
Bar 3:24  O Izraelu, jak wielki jest Dom Boga i jak obszerne miejsce Jego posiadłości!
Bar 3:25  Wielkie i bezgraniczne, wyniosłe i niezmierzone!
Bar 3:26  Tam niegdyś urodzili się giganci, sławni od początku, rośli i doświadczeni w boju.
Bar 3:27  Nie ich jednak wybrał sobie Bóg i nie ich pouczył o drodze mądrości.
Bar 3:28  Zginęli, bo nie mieli roztropności, zginęli z powodu swej głupoty.
Bar 3:29  Któż wstąpił na niebiosa i posiadł ją, i sprowadził z obłoków?
Bar 3:30  Któż przeprawił się przez morze, a znalazłszy ją sprowadził za cenę najczystszego złota?
Bar 3:31  Nikt nie zna jej drogi, nikt nie pojął jej ścieżki.
Bar 3:32  Lecz Ten, który wie wszystko, zna ją, On odkrył ją swoim rozumem! Ten, który utwierdził ziemię po wieczny czas i napełnił ją czworonożnymi zwierzętami;
Bar 3:33  który spuszcza błyskawicę, a idzie; który przywołuje ją, a ona drżąc jest Mu posłuszna!
Bar 3:34  Gwiazdy świecą na swych posterunkach i radują się!
Bar 3:35  On je woła, a one odpowiadają: "Jesteśmy!" Świecą radośnie Temu, który je stworzył.
Bar 3:36  To On jest Bogiem naszym, a inne [bóstwa] są niczym wobec Niego.
Bar 3:37  On odnalazł wszystkie drogi mądrości i udzielił jej swojemu słudze Jakubowi i Izraelowi, swemu umiłowanemu.
Bar 3:38  Po czym pojawiła się na ziemi i przebywała pośród ludzi.


I jeden rozdział po angielsku wersji z Septuaginty.

1:1 And these are the words of the book, which Baruch the son of Nerias, the son of Maasias, the son of Sedecias, the son of Asadias, the son of Chelcias, wrote in Babylon, 2 In the fifth year, and in the seventh day of the month, what time as the Chaldeans took Jerusalem, and burnt it with fire.


3 And Baruch did read the words of this book in the hearing of Jechonias the son of Joachim king of Juda, and in the ears of all the people that came to hear the book, 4 And in the hearing of the nobles, and of the king’s sons, and in the hearing of the elders, and of all the people, from the lowest unto the highest, even of all them that dwelt at Babylon by the river Sud. 5 Whereupon they wept, fasted, and prayed before the Lord.


6 They made also a collection of money according to every man’s power: 7 And they sent it to Jerusalem unto Joachim the high priest, the son of Chelcias, son of Salom, and to the priests, and to all the people which were found with him at Jerusalem, 8 At the same time when he received the vessels of the house of the Lord, that were carried out of the temple, to return them into the land of Juda, the tenth day of the month Sivan, namely, silver vessels, which Sedecias the son of Josias king of Jada had made, 9 After that Nabuchodonosor king of Babylon had carried away Jechonias, and the princes, and the captives, and the mighty men, and the people of the land, from Jerusalem, and brought them unto Babylon.


10 And they said, Behold, we have sent you money to buy you burnt offerings, and sin offerings, and incense, and prepare ye manna, and offer upon the altar of the Lord our God; 11 And pray for the life of Nabuchodonosor king of Babylon, and for the life of Balthasar his son, that their days may be upon earth as the days of heaven: 12 And the Lord will give us strength, and lighten our eyes, and we shall live under the shadow of Nabuchodonosor king of Babylon, and under the shadow of Balthasar his son, and we shall serve them many days, and find favour in their sight.


13 Pray for us also unto the Lord our God, for we have sinned against the Lord our God; and unto this day the fury of the Lord and his wrath is not turned from us. 14 And ye shall read this book which we have sent unto you, to make confession in the house of the Lord, upon the feasts and solemn days.


15 And ye shall say, To the Lord our God belongeth righteousness, but unto us the confusion of faces, as it is come to pass this day, unto them of Juda, and to the inhabitants of Jerusalem, 16 And to our kings, and to our princes, and to our priests, and to our prophets, and to our fathers: 17 For we have sinned before the Lord, 18 And disobeyed him, and have not hearkened unto the voice of the Lord our God, to walk in the commandments that he gave us openly: 19 Since the day that the Lord brought our forefathers out of the land of Egypt, unto this present day, we have been disobedient unto the Lord our God, and we have been negligent in not hearing his voice.


20 Wherefore the evils cleaved unto us, and the curse, which the Lord appointed by Moses his servant at the time that he brought our fathers out of the land of Egypt, to give us a land that floweth with milk and honey, like as it is to see this day. 21 Nevertheless we have not hearkened unto the voice of the Lord our God, according unto all the words of the prophets, whom he sent unto us: 22 But every man followed the imagination of his own wicked heart, to serve strange gods, and to do evil in the sight of the Lord our God.

Można sobie sprawdzić Google tłumaczu.

Pobieżnie sprawdziłem i wszystko na pierwszy rzut oka pasuje.

Źródło - http://ecmarsh.com/lxx/Baruch/index.htm

Znalazłem drugie źródło po angielsku i wydaje się bez różnicy, ale w drugiej wersji jest 6-ty rozdział, którego nie ma w pierwszym linku.

Znając wiarygodność Septuaginty muszę jeszcze przeczytać bardzo uważnie tę księgę i najciekawsze dla nas teksty DOKŁADNIE sprawdzić w Septuagincie.

W mojej Septuagincie LXX na witrynie zbawienie.com Barucha księgi oraz II Ezdrasza także nie ma.

Co jest najciekawsze, najbardziej ukrywaną księgą jest księga II Ezdrasza.

_________________
Ojcze nasz, któryś jest w niebie, Święć się imię twoje, przyjdź Królestwo twoje, bądź wola twoja, jak w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj, i odpuść nam nasze winy, jak i my odpuszczamy naszym winowajcom. I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. Albowiem twoje jest Królestwo i moc, i chwała na wieki wieków. Niech się stanie.
----------------------------------------------------------------------------------------------
huberkinky@protonmail.com
http://www.zbawienie.com http://www.proroctwa.com
https://www.youtube.com/thewordwatcher
https://www.youtube.com/HenryKubik
Sponsored content

2 Księga Barucha czyżby kolejna perełka wśród apokryfów? Empty Re: 2 Księga Barucha czyżby kolejna perełka wśród apokryfów?

Powrót do góry
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach