Go down
avatar
Cyryl
Liczba postów : 1422
Join date : 21/03/2015
https://cyryl27.wordpress.com/

Metoda na pozbycie się pestycydów... Empty Metoda na pozbycie się pestycydów...

on 3rd Marzec 2017, 21:51
Powoli rozkręca się sezon na nasze rodzime owoce i warzywa.  Na straganach uśmiechają się do nas pomidory i ogórki, główki młodej kapusty i sałaty, cukinie i truskawki. W późniejszym okresie będą jagody, czereśnie, morele, jabłka, gruszki, śliwki i mnóstwo innych kuszących owoców i warzyw. Jeżeli nie kupujemy ich ze sprawdzonych ekologicznych gospodarstw, musimy zdawać sobie sprawę, że z pewnością miały one kontakt z pestycydami. Żyjemy w czasach, gdy obfitość i wygląd plonów są najważniejsze, więc nagminnie stosuje się pestycydy, które chronią rośliny przed chorobami i szkodnikami. Moim zdaniem, to przerażające, że na co dzień zjadamy środki odstraszające owady i wielu z nas nawet o tym nie pomyśli, wycierając jabłuszko o spodnie i zjadając je ze smakiem zaraz po zakupieniu od przemiłego sadownika.

[size=30]Pestycydy – trucizna, którą codziennie zjadamy[/size]

Pestycydy to silnie toksyczne środki, które po dostaniu się do naszego organizmu odkładają się w naszych komórkach i tkankachKumulują się tam latami, by w konsekwencji doprowadzić do mutacji komórek i powstania poważnych chorób, w tym chorób nowotworowych i zaburzeń rozwoju u dzieci. Znajdziecie w sieci wiele artykułów poświęconych temu zagadnieniu, więc nie będę rozwijała tego problemu, skupię się na tym, jak usunąć pestycydy i zminimalizować ich spożycie w naszym codziennym życiu.
Czy można pozbyć się tej chemii z powierzchni warzyw i owoców? Można, ale nie wystarczy samo dokładne umycie pod bieżącą wodą. Większość pestycydów stosowanych dzisiaj w uprawach przemysłowych ma skład opracowany tak, aby był wygodny dla rolników, czyli aby opady atmosferyczne nie zmywały ich z powierzchni opryskanych płodów rolnych. Jednym słowem są oleiste. Dotyczy to np. szeroko dzisiaj stosowanych karbaminianów czy pestycydów organofosforanowych (inaczej fosforoorganicznych). Nie są to jednak te połyskliwe woski, którymi pokryte są często np. jabłka. Oleiste pestycydy nie są ani widoczne gołym okiem ani też wyczuwalne na powierzchni warzyw i owoców w dotyku. Substancje te zobaczymy dopiero rozpuszczone w wodzie o odczynie alkalicznym, ponieważ dopiero w takich warunkach dochodzi do hydrolizy tych substancji.
Istnieją na rynku produkty, które jak zapewniają producenci, pomogą nam w usunięciu zanieczyszczeń z naszych owoców i warzyw. Jest nim np. Płyn do mycia warzyw i owoców Bentley Organics , który zgodnie z deklaracją producenta zabija 99,9% szkodliwych bakterii takich jak E-coli, Salmonella i Listeria, a ponadto wypłukuje z roślin pozostałości chemicznych nawozów i pestycydów.
Poszperałam trochę po internecie i znalazłam tańsze sposoby na to, by usunąć pestycydy przy pomocy kwasku cytrynowego  i sody oczyszczonej , które dostępne są w Organeo  w bardzo przyjaznych cenach.

[size=30]Szybka metoda mycia warzyw i owoców[/size]

Krok 1. Usunięcie szkodliwych bakterii (E.Coli, Listeria, Salmonella itp.). Płuczemy warzywa i owoce najpierw w wodzie o odczynie kwaśnym przez 2-3 minuty. Na 1 litr wody dodaj  ok. pół szklanki octu (najlepiej winnego lub jabłkowego, jak nie masz może być zwykły) albo 2-3 łyżki kwasku cytrynowego.
Krok 2. Usunięcie pestycydów. Po wyjęciu warzyw z wody kwaśnej płuczemy je w wodzie o odczynie alkalicznym przez kolejne 2-3 minuty. Na 1 litr wody dodaj 1 czubatą łyżkę sody kuchennej. Woda po płukaniu warzyw zmieni tym razem swój wygląd: w zależności od użytych do oprysku substancji stanie się mętna lub przybierze odcień żółtawy, na powierzchni często pokaże się tłustawy film.
Krok 3. Opłukujemy warzywa w czystej wodzie (neutralne pH 7).Całą operację możemy wykonać korzystając z dwukomorowego zlewu (lub dwóch dużych misek) w ciągu 5 minut.
W sieci znalazłam też filmik, w którym pewna Pani Sylwia, która nota bene wzbudziła moją sympatię, propaguje właśnie taką metodę oczyszczania warzyw i owoców. Sama również zaczęłam ją stosować na tych warzywach czy owocach, które kupuję na weekendowym targu. Nie robię tego na warzywach i owocach zakupionych w sklepie ze zdrową żywnością, które mają etykietkę bio. Tu ufam, bo komuś przecież trzeba zaufać.
Pewnie pomyślisz sobie, tak jak ja na początku, że to wymaga wiele czasu i poświęcenia, a 100%-owej pewności nie ma. Ale z drugiej strony zdrowie Twoje i Twoich bliskich jest chyba warte  tych 5 minut,  odrobiny octu lub kwasku cytrynowego oraz kuchennej sody, prawda? Nawyk oczyszczania warzyw i owoców można sobie wyrobić, tak jak nawyk codziennego mycia zębów, mycia rąk przed jedzeniem czy segregacji śmieci.
Niemniej, ja często kupuję warzywa i owoce w sklepach ze zdrową żywnością i takie rozwiązanie będę propagować, choć zdaję sobie sprawę, że koszt takich zakupów jest znacznie wyższy.  Dlaczego? Bo wolę zakupić warzywa uprawiane na zdrowej i nieskażonej chemią ziemi. Część chemikaliów, w tym pestycydy, która dostała się do warzyw z ziemi i podczas oprysków – po prostu już w nich zostaje i nie da rady po prostu ich zmyć.
Na koniec podzielę się z Wami listą warzyw i owoców tzw. „Parszywą Dwunastką” oraz listą warzyw i owoców, które możecie bezpiecznie kupować na straganach.
Parszywa Dwunastka to warzywa i owoce, które najlepiej kupować w sklepach ze zdrową żywnością, gdyż kumulują w sobie najwięcej pestycydów:
[list="margin-right: 0px; margin-bottom: 20px; margin-left: 40px; padding-right: 0px; padding-left: 0px; border: 0px; font-size: 18px; vertical-align: baseline; list-style-position: outside; list-style-image: initial; color: rgb(68, 68, 68); font-family: \"Droid Sans", Arial, Helvetica, sans-serif;"]
[*]jabłka – zawsze kupuj ekologiczne lub obieraj ze skórki.

[*]seler, w tym także seler naciowy

[*]truskawki

[*]brzoskwinie

[*]szpinak

[*]nektarynki

[*]winogrona

[*]słodka papryka

[*]ziemniaki

[*]jagody

[*]sałata

[*]kapusta liściasta/jarmuż

[/list]
Bezpiecznie można kupować następujące warzywa i owoce:
[list="margin-right: 0px; margin-bottom: 20px; margin-left: 40px; padding-right: 0px; padding-left: 0px; border: 0px; font-size: 18px; vertical-align: baseline; list-style-position: outside; list-style-image: initial; color: rgb(68, 68, 68); font-family: \"Droid Sans", Arial, Helvetica, sans-serif;"]
[*]cebula

[*]ananas

[*]avocado

[*]szparagi

[*]groszek

[*]mango

[*]bakłażan

[*]melon

[*]kiwi

[*]kapusta czerwona

[*]arbuz

[*]słodkie ziemniaki

[*]grejpfrut

[*]grzyby

[/list]
Taką listę otrzymałam podczas warsztatów od dietetyka medycyny chińskiej i ajurwedyjskiej – Mai Sobczak z Qmamkasze.pl . Listę tę potwierdzają badania EWG  (Environmental Working Group) – w ich rankingu najwięcej pestycydów jest w jabłkach, a na drugim miejscu w rankingu EWG uplasował się seler. Trzecie miejsce zajęły pomidory, a potem ogórki, papryka, ziemniaki, kabaczki, a także szpinak. Najlepiej połączyć te dwie listy i wymienione na nich produkty kupować ze sprawdzonych źródeł.
Źródło metody oczyszczania warzyw i owoców z pestycydów: http://www.akademiawitalnosci.pl/jak-szybko-i-tanio-usunac-pestycydy-z-warzyw-i-owocow/
Powrót do góry
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach