Dzieci - chrzest, biblia, święta, religia, doktryny

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down

Dzieci - chrzest, biblia, święta, religia, doktryny

Pisanie by Lotion on 29th Grudzień 2015, 14:21

Postanowiłem poruszyć wątek dzieci w odniesieniu do różnych codziennych wyzwań jak i nurtujących problemów rodziców w ważnych sprawach dotyczących wiary.

Pierwsze podstawowe pytanie brzmi czy, a jeśli tak to w jaki sposób ochrzcić dziecko. Czy pozostawić mu decyzję, aby same je podjęło ją w późniejszym wieku, czy zadecydować za nie jak jest małe. A jeżeli tak, to kto miał by je ochrzcić. Jak wiadomo KK nie jest do tego najlepszą instytucją - więc kto?
Czy odrodzony (przebudzony) chrześcijanin może to zrobić. Sam stoję przed takim dylematem. Mam nie ochrzczonego młodszego syna (7 lat).

Kolejna sprawa pytanie do tych co mają dzieci i tych co mają jakiś pomysł. W jaki sposób tłumaczyć dzieciom, które wierzyły w Boże Narodzenie, św Mikołaja, że te święta nie są dobre, że Mikołaj jest be, że to wszystko to kłamstwo. Może to być dla nich duży szok. Sam wiem po sobie jak trudno mi było poruszyć ten temat przed właśnie minionych "świętach".

Inna sprawa to religia w szkole. Starszy syn jak i młodszy chodzą na religię. Z jednej strony to dobrze, bo w jakiś sposób przybliża ich do Boga. Z drugiej strony mając świadomość, co kościół robi z doktrynami, pismem świętym, przykazaniami (wycięcie 2-go SIC!  No ) itp.. stawia pod wielkim znakiem zapytania sensowność takiego procesu nauki, zdobywania wiedzy  Question . Staram się z nimi rozmawiać i wyjaśniać co jak wygląda, gdzie leży prawda. Moja żona się przeciwko temu buntuje (skąd ja to znam) bo robię im zamęt w głowie bo się naczytałem itp., a potem na religii powiedzą coś kontrowersyjnego i dostaną obniżona ocenę (może usłyszą trochę prawdy bounce  ). Ale czy prawda nie jest najważniejsza?? Jak dla mnie mogły by już nie chodzić na religię. Powoli będę oswajał z tą myślą i zamiarem zakończenia od przyszłego roku szkolnego. W końcu decyduje głowa domu  Laughing . Tylko czy szczególnie młodszy syn nie zareaguje na to dziwnie. Jak mu wytłumaczyć, że chodził na religię bo tak chcieliśmy i nagle nam się zmieniło, że religia nie jest już dobra. Question

Młodszy za rok ma mieć 1 komunię - ja nie chcę, żona tak, ale bez chrztu to nie możliwe.
Starszy niestety ma 1szą komunię, chodzi do kościoła, ale coraz mniej chętnie ponieważ coraz więcej rozmawiamy o Bogu i Biblii jako jedynej prawdzie. Sam ostatnio sięgnął i zaczął czytać Smile. Problem jest jak z nawyków wyrzucić robienie znaku krzyża, mówienia amen, czy rezygnację i innych modlitw i pozostaniu tylko i wyłącznie przy Ojcze Nasz.

Nie ma w domu jednej myśli w stosunku do postrzegania wiary  Mad . Szczególnie jeśli chodzi o zrozumienie, że Bóg jest najważniejszy. Dzieci to znacznie lepiej rozumieją.

Proszę was o dyskusję wszelkie komentarze, rady czy spostrzeżenia.
Lotion

Liczba postów : 162

Powrót do góry Go down

Re: Dzieci - chrzest, biblia, święta, religia, doktryny

Pisanie by Obserwator on 29th Grudzień 2015, 16:35

Choć dzieci nie mam, to dodam coś od siebie.

Myślę, że wszystko sprowadza się do tego, że musisz odzyskać kontrolę nad swym domostwem. Gdy żona uzna Twój autorytet i zacznie słuchać co chcesz przekazać swym najbliższym, wtedy Ty będziesz mógł kierować i decydować jakich zasad będziecie się trzymać.

Jeśli znasz trochę historię Izraelitów, albo niektórych proroków i oczywiście Chrystusa, możesz opowiadać dzieciom to w postaci takich jakby opowieści biblijnych. Pamiętam za dziecka, gdy byłem wychowywany na naukach ŚJ, mieliśmy właśnie taką książkę dla dzieci "Opowieści Biblijne". Były tam właśnie takie historie z Biblii opisane językiem dla małych..bardzo je lubiłem i od małego wyobrażałem sobie, jak wspaniały musi być Bóg Smile

Jeśli dzieci będą rozumieć więcej..wypisać je z lekcji religii. Nie jest ona obowiązkowa. Ja spędzałem jej lekcje w kantynie albo czytelni szkolnej.

Dzieci ja bym nie chrzcił..jest to katolicka doktryna. Jezus miał 29 lat gdy brał chrzest i był wtedy w pełni świadomym i dorosłym człowiekiem. Poza tym mówił, że my będziemy chrzczeni "ogniem i Duchem Świętym" i nie ma danego przez Niego nakazu literalnego chrztu.

Takie są moje skromne rady..niech Bóg Ci błogosławi Smile
Obserwator

Liczba postów : 1168

http://www.obserwatorczasowkonca.wordpress.com

Powrót do góry Go down

Pisanie by Liksar on 29th Grudzień 2015, 17:12

Ja byłem ochrzczony w rodzinie katolickiej, bo tacy są moi rodzice. Więc miałem chrzest nieświadomy, potem była komunia i bierzmowanie.. na bierzmowaniu byłem w etapie ateizmu ( po prostu widziałem jaki kościół jest zakłamany ale nie rozumiałem tego że Bóg istnieje ale nie w kościele ) .
Wiec na bierzmowaniu stałem na samym końcu i jedyne co czułem podczas tej " wspaniałej" chwili to wstręt to tłustej łapy biskupa który robił znak krzyża na czole ( brr do dziś mnie brzydzi , był gruby i widać że bardzo " skromny" złote szaty etc.)

Moim zdaniem chrzest teraz to powinien być decyzja świadoma. Ja po prostu pewnego dnia wiedziałem że Bóg istnieje, byłem tego pewny i chciałem jemu służyć. Myślę że jak będziesz własnie kierował swoje dzieci w tym kierunku i modlił się za nich... To Bóg ich pokieruje odpowiednio do siebie .

Co do szkolnej religii to zależy od osoby która ją prowadzi.. ja np . mam z katechetką.. i np. podczas ich modlitwy ja siedzę i nic nie robie, i nikomu to nie przeszkadza, po prostu u niej każdy może modlić się tak jak chce. Dobra kobieta i oddana Bogu, lecz niestety zaślepiona doktrynami katolicyzmu. Ale u mojego brata ( ma 7 lat ) czasami ksiądz umie wymyślić takie głupoty że głowa mała affraid

Jak byłem mniejszy sporo się oglądało różnego rodzaju bajek własnie na podstawie Biblii , i tak jak mówi Kamil również je polecam. Fajnie pobudzają wyobraźnie i przybliżają do Boga. Sprawdź tylko wcześniej czy nie ma tam jakiegoś mocnego kąkolu Wink

No i przede wszystkim rozmowa i odpowiednia postawa jako Głowy rodziny. Jeśli dzieci będą widziały w Tobie silnego , dobrego Ojca. to będą chciały być takie jak Ty. A skoro TY służysz Bogu one też będą chciały Very Happy

Pamiętaj że komunia to obrzęd kiedy dziecko 1 raz je.. Ciało Chrystusa.. oni wierzą że jest " fizyczne" wiec chyba nie chcesz by Twoje dziecko zjadło kawałek prawdziwego ciała Chrystusa rabbit jeśli nieświadomie to co innego, ale Ty jesteś świadomy i raczej Bóg nie byłby zadowolony z takiej postawy.

Sam nie raz je " jadłem" nieświadomie oczywiście.. i nie specjalnie jestem z tego dumny. Zwłaszcza że ono kompletnie nic nie daje dla Twego dziecka , poza tym że uwłaszcza Bogu.

A co do znaku krzyża, etc. Spokojnie. Najważniejsze to małymi kroczkami ale do celu. Sam miałem z tym problemy i trochę mi zajęło by to zrozumieć i się odzwyczaić tego czego człowiek uczył się tyle lat.

Bóg jest też wyrozumiały i jeśli będzie widział że chcesz dla swoich dzieci dobrze to będzie Ci w tym pomagał Very Happy
Liksar

Liczba postów : 947

https://liksar.wordpress.com/

Powrót do góry Go down

Pisanie by Marysia87 on 29th Grudzień 2015, 17:55

Jak miałam jakieś 6 lat, mama poznała Świadków i zaczęliśmy studium tej żółtej książki dla dzieci. Bardzo wpłynęła na moje relacje z Bogiem, który był dla mnie najlepszym przyjacielem i jak zbliżał się czas komunii, to nie chciałam do niej przystąpić, bo czułam, że zrobię Bogu przykrość. Nawet nie zdawałam tych modlitw na religii, i miałam nie być dopuszczona w ogóle. Ale mój tata, niewierzący tradycjonalista poszedł błagać księdza o to, żeby mnie dopuścił i zostałam zmuszona do pójścia na swoja komunię. Pamiętam nawet, jak babcia mnie wzięła po sukienkę (wtedy jeszcze takie piękne sukienki były dla dziewczynek), a ja w ogóle się nie cieszyłam....
Do czego dążę? Może zapytaj syna, czy w ogóle chciałby iśc do tej komunii? Co on czuje? To, że będzie to ośmioletnie wówczas dziecko nie oznacza, że jest to bezmyślna istota. Dzieci też swój rozum mają Smile

Do bierzmowania już nie przystąpiłam, chociaż w rodzinie wrzało Very Happy
Marysia87

Liczba postów : 197

Powrót do góry Go down

Pisanie by Hugo on 29th Grudzień 2015, 18:33

Napiszę z mojego punktu widzenia. Chrzest, komunia akurat moich dzieci nie dotyczą, bo nie miały i nie miałam z tym problemu. Pierwsze dziecko miało coś co jest odpowiednikiem chrztu w islamie. Mąż nic dzieci o islamie nie uczy a ja tak, przy okazji on też słucha.
Z religią nie mam problemu lub może minimalny.
Duży problem mam ze szkołą
Po ledwie kilku miesiącach w szkole córka poznała wróżki, magię, Mikołaja, Chanukkę, dziewięcioramienną menorę i nie wiadomo co jeszcze. Kiedy widziałam zarys programu to tylko pierwsza z sześciu części wzbudziła moją czujność. Później okazało się, że niewinnie wyglądająca cześć druga jest również starannie ułożona przez satanistów. W muzułmańsko-chrześcijańskiej klasie tyle się córka dowiedziała o zwyczajach żydowskich... nie rozumiem tego.
Nie czytałam dzieciom magicznych bajek, gdy dostała od kogoś Kopciuszka, to robiłam z tego swoją wersję, gdzie przychodziła nie wróżka, lecz ciocia i podarowała kopciuszkowi sukienkę, przestrzega przed pozostaniem na balu po północy bo już wtedy jest za późno.
Córka poszła do szkoły i wszystko wzięło w łeb.
Nie sadze, by to było do przeskoczenia, bo nie wiem jak. Idziemy na zakupy, a tam zielone barbie-trupy, minionki, które „chciałyby służyć największemu łotrowi jakiego nosiła ziemia”. Ona mówi np. „popatrz, Mikołaj” a ja odpowiadam tylko, że nie lubię Mikołaja, bo on daje prezenty i kradnie więcej. W szkole też jest różnie.
W przedszkolu było trochę lepiej, ale też nie bez problemów. Wszystkie nauczycielki były muzułmankami, w tym jedna ze Słowacji. Jej nazwisko wskazywało, że nie przeszła na islam dla męża, być może to była samotna konwersja, tego nie wiem. Tuż przed Wielkanocą miałam zebranie rodziców z tą nauczycielką. Mówiła mi m.in. o programie na nadchodzący czas i powiedziała, że w tym tygodniu będą uczyć dzieci o Wielkanocy. Spytałam ją czego właściwie uczą o Wielkanocy, ona się bardzo zmieszała i wydukała tylko, że jedni obchodzą Wielkanoc a inni nie. Super, właśnie to jest istota Wielkanocy! Tak pilnują o wszechstronne wykształcenie dzieci tylko z pominięciem chrześcijaństwa a z naciskiem na żydostwo
Tłumaczę dużo dzieciom, dużo opowiadam i naprawdę się staram, a inne rzeczy dzieją się obok nas. A jak nie wyjdę z domu to będziemy wszyscy głodni, więc muszę wyjść

Hugo

Liczba postów : 199

http://oislamie.wordpress.com

Powrót do góry Go down

Pisanie by Liksar on 29th Grudzień 2015, 20:05

To ja opowiem historie z ostatnimi " andrzejkami" .

Mam brata 8 lat i w szkole wicedyrektorką stała się dość mocno konserwatywna katoliczka i Pisowiec jakich mało.

Zabroniła zorganizowania lania wosku ,wróżb etc . no bo przecież to element pogaństwa... ale taki bunt powstał wśród rodziców że odbyły się i tak , rodzice tłumaczyli sie ze co to za głupoty, to tylko zabawa Neutral co najśmieszniejsze wciagneła w to księży z parafii którzy zgonili rodziców że pozwalaja na takie pogańskie obrzędy.... szkoda że nie widzą ze sami są ich odpowiednikami i gorsze CZARY czynią . Poza tym tyle lat za moich czasów jeszcze w tej szkole normalnie były zawsze andrzejki etc. i jakoś NIGDY ksiądz żaden nie protestował. Teraz raptownie " obrońcy" wiary chrześcijańskiej..oj zwodnicze bestie bounce
Liksar

Liczba postów : 947

https://liksar.wordpress.com/

Powrót do góry Go down

Pisanie by Sponsored content

Sponsored content

Powrót do góry Go down

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry

- Similar topics